Megújul a füzéri vár: a több mint másfél milliárd forintba kerülő rekonstrukció megkezdését jelképező alapkövet szombaton helyezték el a középkori erődítmény kápolnájában. Az ünnepélyes eseményen részt vett Dr. Cseri Miklós, az EMMI kultúráért felelős helyettes államtitkára is, akit a kiemelt program előkészítésében és megvalósításában való közreműködéséért Perényi Péter-emlékéremmel tüntettek ki.
A füzéri várgondnokság Élő Vár Zemplénben című projektjét két évvel ezelőtt 1 milliárd 544 millió forint vissza nem térítendő támogatásban részesítették, a beruházás az Új Széchenyi Terv Észak-magyarországi Operatív Programja keretében valósul meg.
A munka tartalmazza a felső-vár részleges rekonstrukcióját, megújul a palotaszárny, a várkápolna és az alsó bástya. A kivitelezés befejezését követően a 16-17. századból fennmaradt gazdag leletek méltó körülmények között, korhű építészeti megoldásokkal és belső berendezéssel mutatják be a hazai történelemben meghatározó helyet képviselő erődítmény, a várvédők és a várlakók mindennapjait. Rekonstruálják a váruradalmi kézműves házat, egy 1940-es, 50-es éveket idéző lakóépület kialakításával pedig bővül Füzér község tájháza.
A várban interaktív középkori kiállítások nyílnak majd, melyek a vár kincstári funkcióját, a 16-17. század hétköznapi életét, tárgyi kultúráját, az erődítmény építéstörténetét, a Perényi családhoz fűződő történeti eseményeket mutatják be, s kialakítanak egy nemzeti koronaőrzési emlékhelyet is. A fejlesztés célja, hogy a zempléni térség egyik legnagyobb idegenforgalmi látványossága még inkább az idegenforgalom középpontjába kerüljön.
A források Füzér várát a XIII. században említik először, s a történészek szerint biztos, hogy 1235-ben, II. András halálakor már állt az erődítmény. A Füzér község fölött 170 méter magasan, meredek hegy tetején épített várban 1526-ban Perényi Péter koronaőr Szapolyai János koronázása után – ahelyett, hogy szokott helyére, a visegrádi várba vitte volna – Füzérre szállíttatta a Szent Koronát, és legalább egy évig ott rejtegette.
A vár feltárását 1977-ben Feld István és Juan Cabello kezdte meg, majd 1992-től a kispesti Deák Ferenc Gimnázium diákcsapata végzett jelentős feltárási és helyreállítási munkákat a várhegyen. A Nemzeti Fejlesztési Kormánybizottság 2012-ben a Regionális Operatív Programok keretében harmincnégy új kiemelt turisztikai beruházás támogatásáról döntött csaknem 47 milliárd forint értékben, ebből a pénzből finanszírozzák a füzéri vár rekonstrukcióját is.
Az ünnepélyes alapkőletétel alkalmából a vár kezelője és újjáépítési programjának előkészítője, a Füzérért Alapítvány Cseri Miklósnak Perényi Péter-emlékérmet adományozott, elismerve azt a támogató munkát, amelynek során 1981-87 között, a Herman Ottó Múzeum munkatársaként felkarolta és ösztönözte a füzéri tájház kialakítását, valamint közreműködött a Élő vár Zemplénben című, kiemelt program előkészítésében és megvalósításában.