Dr. Hoppál Péter, az Emberi Erőforrások Minisztériuma kultúráért felelős államtitkára fogadta a hivatalos látogatásra Magyarországra érkező Dong Wei-t, Kína kulturális miniszterhelyettesét.

A felek a 2015. november 13-án Szófiában, a Kína-Közép-Kelet-Európai Országok 2. Kulturális Miniszteri Fórumán aláírt kulturális munkaterv kapcsán az eddig elért eredményekről és a további lehetőségekről egyeztettek. A kínai kulturális miniszterhelyettes látogatásának egyik célja az volt, hogy helyszínt találjanak egy új magyarországi kínai kulturális központnak.

Fotó: Kőmives András

Az Emberi Erőforrások Minisztériumában kedden délután tartott kétoldalú megbeszélésen Hoppál Péter hangsúlyozta: a szófiai munkaterv nyomán a kínai és magyar fél kétoldalú kulturális kapcsolatai új korszakba érkeztek, hiszen az operatív együttműködést mindkét fél kiemelten szorgalmazza. Az államtitkár örömét kifejezte ki, hogy a magyar kulturális jelenlétet a kínai fél számos eseményen fontosnak tartja. Hozzátette: ez a kulturális diplomácia és országkép-formálás mellett hosszú távon a gazdasági kapcsolatok további szélesítését is elősegíti. A Kína-KKE országok együttműködésének fontos eseményei között említette a májusban Balatonfüreden és Budapesten a Petőfi Irodalmi Múzeumban tartandó irodalmi fórumot, valamint magyarországi művészek részvételének lehetőségét kínai kulturális eseményeken, tanulmányutakon.

Fotó: Kőmives András

Dong Wei kulturális miniszterhelyettes arról beszélt, hogy a művészek, művészeti programok támogatása a kulturális és kreatívipar nemzetközi piacának szélesebb körű megnyitásához vezet. A politikus gratulált az Iparművészeti Múzeumban megrendezett „Az ősi Kína kincsei” című kiállítás sikeréhez, és várakozásának adott hangot a Kínai Nemzeti Opera Budapesti Tavaszi Fesztivál programján lévő Turandot előadásával, valamint Magyarország Bartók-tematikájú részvételével kapcsolatban a 2016. novemberi Sanghaji Nemzetközi Művészeti Fesztiválon. A jövőbeni tervek közül a miniszterhelyettes az egyik legfontosabb programként emelte ki az „Egy út, egy övezet” 1. Selyemút Nemzetközi Kulturális Expót Gansu Tartományban, melynek nagy szerepe van az új Selyemút országai szempontjából, s amely kiváló platform a további együttműködésre. Az Expo alkalmával a kínai fél politikai csúcstalálkozó megrendezését is tervezi.

Fotó: Kőmives András

A kínai kulturális miniszterhelyettes budapesti látogatásának egyik célja az volt, hogy helyszínt találjanak egy új magyarországi kínai kulturális központnak. Magyarország 2013 novemberében nyitotta meg Pekingi Magyar Kulturális Intézetét.