Mintegy 250 millió forintos európai uniós forrás felhasználásával újították fel a Pécsi Zsidó Hitközség által fenntartott Dr. Szántó László Szeretetotthont. A megújult intézmény átadó ünnepségén Dr. Hoppál Péter kultúráért felelős államtitkár hangsúlyozta: nagy szolgálat a saját szeretteinken túl másokról is gondoskodni.

Hozzátette, ezt tették mindazok, akiknek köszönhetően a 30-as évek végén a szeretetház megépülhetett és működhetett, és akik a háború után helyreállították az eredeti funkcióját, és most a felújításáról is gondoskodtak.

Fotó: Sóki Tamás/MTI

Hoppál Péter arról is beszélt, az öregkor akkor teljesíti be küldetését, ha a maga lassabb ritmusában is, de az embernek megmarad az aktivitása, amelyre a társadalom egészének is szüksége van. Azt kívánta, hogy a szeretetotthon lakói találják meg küldetésüket az időskorban és aktivitásukat az intézményben.

Latorcai Csaba, a Miniszterelnökség kiemelt társadalmi ügyekért felelős helyettes államtitkára közölte, a magyar kormány minden segítséget megad ahhoz, hogy az önkormányzati és egyházi fenntartású szociális intézmények és idősotthonok megújulhassanak. Az e célra fordítható 400 millió forintos forrásra idén június elsejéig lehet még pályázni - tette hozzá.

A politikus a legmélyebb emberi motivációnak nevezte, hogy "kölcsönösen elismerjük és értékeljük egymást, szeretetet és odafigyelést adjunk és kapjunk".

Fotó: Sóki Tamás/MTI

Heisler András, a Magyarországi Zsidó Hitközségek Szövetségének (Mazsihisz) elnöke az eseményen arról beszélt, hogy "a közös zsidó-keresztény gyökereknek erősebbnek kell lenniük minden gyűlöletnél".

"A mai rendkívül bonyolult, nehéz világban a zsidó-keresztény együttműködésnek egyre erősebb manifesztumai vannak" - fogalmazott, utalva arra, hogy a pécsi intézményben gondozott idősek túlnyomó többsége nem izraelita vallású. Hangsúlyozta, a Mazsihisz összes intézményére jellemző, hogy vallási hovatartozástól függetlenül fogadják a hozzájuk fordulókat.

Őri László (Fidesz-KDNP), Pécs alpolgármestere arról beszélt, hogy a pécsi beruházás következtében a 21. század elvárásainak megfelelő környezetet sikerült kialakítani.

Fotó: Sóki Tamás/MTI

Goldmann Tamás, a hitközség elnöke, az intézmény vezetője elmondta: a pécsi zsinagóga tőszomszédságában található, 1939-ben elkészült, art deco stílusú épület a beruházásnak köszönhetően teljesen akadálymentessé vált, a falai külső-belső hőszigetelést kaptak, a tetején napelemeket helyeztek el, a nyílászáróit, a közművezetékeit és a fűtési rendszerét is kicserélték.

A beruházás leglátványosabb részeként az 58 idős ember számára ellátást biztosító kétemeletes épületben külső liftet alakítottak ki.

Goldmann Tamás felidézte, hogy az 1939-ben átadott - szeretetotthonnak épített - intézmény Deutsch Zsigmondnak, a hitközség második világháború előtti elnökének és feleségének kitartó, szorgos adománygyűjtő munkája eredményeként jöhetett létre. Megjegyezte, akkoriban nem adatott meg, hogy átadási ünnepséget szervezzenek, ezért az eseményen felolvasta Deutsch Zsigmondnak az akkori adományozókhoz írott levelét.

Fotó: Sóki Tamás/MTI

A hitközségi elnök az MTI-nek elmondta, az intézmény fenntartását 2011 decemberében vett át a pécsi hitközség a megyeszékhely önkormányzatától.

Az eseményen Schönberger András pécsi főrabbi úgynevezett mezüzét helyezett el az intézmény udvari ajtófélfájára. A zsidók körében ma is szokás, hogy minden ajtófélfában kis pergamentekercset helyeznek el, rajta Mózes 5. könyvéből vett idézetekkel.