Modern technikai eszközökkel gazdagodtak a pécsi világörökségi helyszínek és a tavaly átadott Középkori Egyetem állandó tárlata egy uniós beruházásnak köszönhetően. A beruházások ünnepélyes átadásán részt vett Hoppál Péter, az Emberi Erőforrások Minisztériumának kultúráért felelős államtitkára is.
A látogatóközpontok esetében rendkívül nagy hangsúly jutott az interaktivitásnak. A Középkori Egyetem a tablókiállítás mellett időkerékkel, makettekkel, projektoros vetítővel, valamint két teljesen egyedi kialakítású fa multimédiás kioszkkal gazdagodott.
A Cella Septichora, valamint az Ókeresztény Mauzóleum fejlesztésénél új maketteket készítettek, bővítették a tárlók kapacitását, két interaktív táblát üzemeltek be. Emellett öt LED tévé, három multimédiás kioszk, két projektor segítségével tekinthetik meg az érdeklődők látványvideókon és -képeken, miként is néztek ki a sírkápolnák, sírkamrák az i. sz. 3-4. évszázadban.
Hoppál Péter emlékeztetett arra, hogy a fejlesztések a 452 millió forintos, döntő részben európai uniós támogatásból finanszírozott Értékes Pécs Program keretében valósultak meg. Felidézte: ennek köszönhetően a most átadott technikai eszközök és kiállítási anyag beszerzése mellett készült el az elmúlt időszakban a kertvárosi református templom mennyezetének díszítése, orgonája, újult meg, s gazdagodott állandó kiállítással a pécsi zsinagóga, továbbá épült egy szerb ortodox kápolna, valamint harangtorony. Kitért arra, hogy Pécs két évezrede olyan vallási központ, ahol a keresztény egyházak - legyen szó a katolikus, református, evangélikus, ortodox felekezetekről - folyamatosan együtt éltek a zsidó vagy akár az iszlám vallással. "Kevés ilyen hely van világszerte, ezért is kiemelten egyedülálló a projekt, mely egy turisztikai élménylánccá fűzte össze a városban található vallási emlékeket" - jelentette ki az államtitkár.
Hoppál Péter úgy vélekedett, hogy a pécsi fejlesztések a történelmi, kulturális és vallási értékek megőrzésével, valamint turisztikai céljaival mintaprojektként állíthatók más városok és közösségek elé.
Páva Zsolt, a baranyai megyeszékhely fideszes polgármestere arról szólt, hogy Pécs mindig is büszke volt és mindig is büszke lehet rendkívül színes múltjára, a város célja pedig az, hogy ezt a múltat és kulturális, vallási örökségét teljes egészében megismertesse a városlakókkal, valamint a turistákkal.
Kiemelte: figyelembe kell ugyanakkor venni, hogy az egyszerű, a tárgyakat, helyszíneket önmagában bemutató kiállítások felett eljárt az idő, ezért mindig meg kell találni a legmodernebb eszközöket az értékek közvetítéséhez. Hozzátette: ehhez a célhoz kínált a projekt kiváló lehetőséget és megoldást.