Erkel Ferencről, az Országos Magyar Daláregyesület első elnökéről elnevezett teátrumban szombaton zajlott a hazai amatőr kórusok második országos találkozója. A tavaly hagyományteremtő céllal elindított Dalárnapon köszöntőt mondott Dr. Hoppál Péter, az EMMI kultúráért felelős államtitkára.

A Dalárünnep nevű éneklő tömegmozgalmat Erkel Ferenc alapította 1789-ben. Az Országos Magyar Daláregyesület tavaly felelevenítette a hagyományt, az Erkel Színház pedig otthont adott a szakmai rendezvénynek. Az idén második alkalommal megrendezett Dalárnapon Zalaapátitól Fülekig, Vásárosnaménytól Kapuvárig 33 kórus lépett fel.

„Az éneklés nemcsak különleges tudást és tartást ad, de az éneklő ember életének más területeit is pozitívan befolyásolja. Ráadásul a közös éneklés a legerősebb közösségformáló erő” – mondta beszédében Hoppál Péter, majd Maczkó Mária Magyar Örökség és Prima Primissima díjas népdalénekest idézte, aki így vallott az éneklésről: „Az ének hűség otthonunkhoz, hűség múltunkhoz, édesapánkhoz, édesanyánkhoz, történelmünkhöz. Hűség az anyanyelvhez, hűség önmagunkhoz. Fontos éltető erő sok gonddal, bajjal küszködő világunkban, erőt ad a jövőért vívott kemény harcainkban. Aki énekel, nem magára gondol elsősorban. Azért énekel, mert az ének kitárulkozás, az ének vallomás, az ének vigasz, eszköz a másik emberhez, egy nagyobb közösséghez. Az ének a lélek megtartó ereje, azért van, hogy a szív el ne hervadjon.”

A szakmai programot követően, az Erkel Színház esti előadásán a közönség soraiban ülő, mintegy ezer kórustag a színpadi szereplőkkel együtt énekelte Giuseppe Verdi Nabuccójának híres részletét, a Rabszolgakórus dalát, melyet Hoppál Péter vezényelt.