Balog Zoltán, az emberi erőforrások minisztere szerint Svájc megértette, hogy 1956-ban a magyarok kezükbe vették az önrendelkezést.
A miniszter Bernben csütörtök este Jean Pierre Pedrazzini francia-svájci fotóriporter 1956-os magyarországi képeiből összeállított kiállítást nyitotta meg.
Az MTI-t telefonon tájékoztatva Balog Zoltán elmondta, a hatvan éve történteket lehet úgy értelmezni, hogy a magyarok a kezükbe vették a sorsukat, éltek önrendelkezési jogukkal. Ezt Svájcban azért is értik, mert földrajzilag az Európai Unió közepén népszavazásokkal, helyi referendumokkal döntik el, hogy milyen életet akarnak. Hozzátette: a kiállítást megnyitó beszédében hangsúlyozta azt is, hogy a jogállamiság európai jogot is jelent, Magyarország a déli határon ezt is védi a biztonság mellett.
Balog Zoltán emlékeztetett arra, hogy 1956-ban Svájc 15 ezer magyart fogadott be, ami megterhelő lehetett a kis ország számára. Ugyanakkor akiket befogadtak, ott kamatoztatták tehetségüket, sikeres emberek lettek és sokat tettek Svájc gazdagságáért. A miniszter kitért arra is, hogy azokat az országokat is megilleti az önrendelkezési jog, ahonnan menekülnek az emberek. Mint mondta, abba a helyzetbe kell hozni az érintett országokat, hogy a saját polgárainak ne menekülni kelljen, hanem esélyük legyen felépíteni saját hazájukat.
Jean Pierre Pedrazzini fotóriporter 1956-ban az októberi forradalom hírére Magyarországra érkezett. Október 30-án máig tisztázatlan körülmények között több lövést kapott Budapesten és kórházba szállították. Társa segítségével november 3-án Neuilly-sur-Seine-be szállították, de 29 évesen, november 7-én belehalt sérüléseibe.