A védőnői szolgálat fennállásának száz éve alatt a védőnők bebizonyították, hogy sokkal többek eredeti vállalásuknál, hiszen egy személyben néha orvosok, pszichológusok, tanítók, lelki támaszt nyújtók a gondozott családoknak – mondta az emberi erőforrások minisztere a védőnői szolgálat százéves fennállása alkalmából tartott szombati rendezvényen. A védőnők nemcsak a gondoskodó arca, hanem a kinyújtott segítő keze is az államnak – fogalmazott a tárca vezetője.
Balog Zoltán a Parlamentben – megköszönve a védőnők munkáját - úgy fogalmazott, mindent meg kell tenni azért, hogy a védőnők a hivatásukért égjenek, de ne égjenek ki, és meg kell becsülni azt a ma már hungarikumnak számító értéket, amelyet a védőnők képviselnek, hiszen ha a szolgálat elveszti értékét, akkor csökken az ellátás színvonala.
Balog Zoltán kitért arra is, hogy a védőnőknek fontos szerepük van az élet védelmében, és ez leginkább azokban a hátrányos helyzetű településeken mutatkozik meg, ahol sok minden más is "fenyegeti az életet, a megélhetést".
A védőnők egyfajta civilizációs végpontok is - mondta a miniszter -, és ha a szolgálat munkatársai ott vannak a végeken, akkor nagyobb az esély arra, hogy ott vonzóbb élhetőbb lesz az élet. Mint mondta, bízik abban, hogy olyan törvényt alkotnak majd, amely megegyezik a védőnők céljaival, mert bizalom nélkül nem lehet ezt a szakmát végezni.
Zombor Gábor egészségügyért felelős államtitkár az ünnepségen bejelentette, hogy a szakmai kollégiumi rendszeren belül önálló védőnői tagozat jön létre, és a vállalkozásban dolgozó védőnők is mentesülhetnek az iparűzési adó megfizetése alól.
Az államtitkár szerint az elmúlt időszakban olyan kapcsolatrendszer alakult ki a védőnői szervezetekkel, amely komoly reményre ad okot, és az alapellátási törvénytervezet egyik fontos célja, hogy a védőnői szolgálatot megerősítse.
Zombor Gábor kifejtette, bízik abban, hogy olyan jogszabályrendszert tudnak létrehozni, amelyben a védőnők jobban érzik magukat, növelni tudják szakmai presztízsüket, és minden többletfeladatot plusz juttatásokkal tudnak majd finanszírozni.
Jelezte azt is, hogy számítanak a védőnőkre a népegészségügyi szűrőprogramok lebonyolításában, amelyre 15 milliárd forintot tudnak a jövőben elkölteni. Zombor Gábor elmondta: az elkövetkező időszakban csak munkát tud ígérni és kérni.
Kövér László, az Országgyűlés elnöke köszöntőjében úgy fogalmazott, jelképes történelmi adósságot rónak most le a védőnők felé, amikor a százéves védőnői szolgálatot köszöntik. A védőnői szolgálat azon intézmények közé tartozik, amely a zaklatott történelmi korszakok és politikai rendszereken át folyamatosan végezte tevékenységét és fejlődött. A védőnői szolgálat ma alapintézmény, felbecsülhetetlen értékű emberi hálózat - emelte ki Kövér László, hozzátéve, szolgálatuk a személyes bizalmat jelenti azok számára, akik azt igénybe veszik.
Az ünnepségen az idén alapított Védőnői szolgálatért-díjat Dobos Lajos Józsefné védőnő vehette át, Batthyány-Strattmann László-díjban heten részesültek, köztük Csordás Ágnes, a Magyar Védőnők Egyesületének elnöke. Pro Sanitate-díjban tizenkét védőnő részesült.
Az eseményen készült teljes felvétel a Sajtószobából tölthető le.