Német magánszemélyek kezdeményezésre, a magyar kormány támogatásával Német-Magyar Ifjúsági Társaság jött létre a két ország közötti barátság további erősítésére.

Novák Katalin, az Emberi Erőforrások Minisztériumának (Emmi) család- és ifjúságügyért felelős államtitkára szerdai sajtótájékoztatóján kiemelte: 25 évvel a vasfüggöny és a berlini fal leomlása, valamint a magyar rendszerváltozás után a magyar-német barátság erős, és nagyon fontos, hogy egy újabb kezdeményezéssel még erősebbé váljék. A Társaság magánkezdeményezésre alakult meg, az alapítók a magyar kormány támogatását kérték, és a kormány szívesen tesz eleget ennek a kérésnek - közölte.

Az államtitkár elmondta: lényeges, hogy azok a magyar fiatalok, akik már nem tapasztalták meg a régi közös balatoni nyaralásokat, akiknek nem fűződik speciális viszonyuk Németországhoz a közös múlt miatt, saját élményeket szerezhessenek a magyar-német barátsággal kapcsolatban. Már most is sok magyar-német kezdeményezés működik civil szervezetek, iskolák és egyházak között, és ez a mostani is abban segít, hogy a magyar és német fiatalok megismerhessék egymás országát, kapcsolatokat építhessenek és együtt, közösen gondolkodjanak Európa jövőjéről - magyarázta.

Novák Katalin közölte: a Társaság kuratóriumának tagjai különböző területeket képviselnek, a parlamentet, a kormányt, a vállalatokat, a médiát és a sportot. Magyar részről többek között a szervezet kuratóriumának tagja az államtitkár mellett Gulyás Gergely, az Országgyűlés alelnöke, Prőhle Gergely, az Emmi helyettes államtitkára és Altusz Kristóf, a Külgazdasági és Külügyminisztérium helyettes államtitkára.

Hans-Peter Friedrich volt német szövetségi belügyminiszter hangsúlyozta: Magyarország és Németország között nagyon erős a barátság, a németek valóban szeretik a magyarokat, és 25 éve Magyarország nagy szerepet játszott a német történelem alakításában, ami által a két nép közötti kapcsolat - amely már így is évszázados múltra tekint vissza - tovább erősödött.

Úgy vélte, mivel a jövőért akarnak tenni, az ifjúságot kell megnyerniük. Azt ezt segítő társaságban a társadalom minden területe képviselteti magát, mert mind érintett abban, hogy a magyar-német barátság tovább fejlődjön - mutatott rá.

Hans-Peter Friedrich szerint a szervezet tevékenységével a magyar és a német kormány céljait is segíti, ezért a kormányok is támogatják.. Emlékeztetett: 1993-ban a két ország megállapodást kötött a magyar és német ifjúság közötti együttműködés, barátság erősítéséért, és ezt a megállapodást töltik meg tartalommal e szervezet létrehozásával. A testület működésébe az élet minden területéről be akarnak vonni fiatalokat, így fiatal parlamenti képviselőket is - tette hozzá.

Maren Schoening, a Társaság elnöke elmondta: a néhány hete megalakított testület kuratóriuma még nem teljes, a követező hónapokban véglegesítik a névsort. A szervezet célja, hogy a fiataloknak történelmi ismereteket adjanak át, közös programokat szervezzenek, segítsék a kölcsönös megismerést, egymás nyelvének elsajátítását, és mindezek révén a közös Európa alakítását - fogalmazott.