Ünnepélyes keretek között csütörtökön a Józsefvárosban letette a leendő Cziffra Központ alapkövét Balog Zoltán, az emberi erőforrások minisztere, valamint Balázs János zongoraművész, az intézmény művészeti vezetője.

"Az alapkőletétellel elindul a Cziffra György Roma Oktatási és Kulturális Központ kormányzati beruházása. Az Európában egyedülálló összművészeti intézmény roma és nem roma magyarok számára teremt közösségi teret, hogy művelhessék és megismerhessék a cigány kultúra autentikus nemzetiségi hagyományait, művészeti örökségét, értékeit és kortárs jelenét" - hangsúlyozta Balog Zoltán az eseményen.

Fotó: Bartos Gyula/EMMI

A Tavaszmező utca 6. szám alatt megvalósuló létesítmény 2,5 milliárd forint hazai forrásból épül meg és várhatóan 2019 tavaszán nyitja meg kapuit. A miniszter bejelentette, hogy a központ elindulása zöld jelzést kapott, mivel a jelenlegi épület bontásához megkapták az engedélyt, rendelkezésre állnak az építési engedélyek és a kapcsolódó szakhatósági állásfoglalások is, köztük a műemlékvédelmi szakhatóságé.

"A felépülő központ új lehetőséget teremt Magyarországnak és Európának, hogy jobban megismerjük a nemzetiségek, ezen belül kiemelten a magyar cigányság kultúráját, amely elválaszthatatlan a magyar kultúrától" - mondta Balog Zoltán. Az Emmi vezetője felidézte, hogy az elmúlt negyven évben számos sikertelen próbálkozás előzte meg egy roma kulturális központ létrehozását.

Balog Zoltán kitért arra, hogy a központ szakmai koncepciójának kidolgozására megbízást kapott Balázs János zongoraművész tette a legtöbbet Cziffra György zongoraművész örökségének hazahozatala érdekében, ő indította be három évvel ezelőtt a Cziffra György Fesztivált. "Cziffra György 56-os roma hős világhírre tett szert és szimbolizálja, hogy nagyon mélyről nagyon magasra lehet jutni".

Fotó: Bartos Gyula/EMMI

Balázs János, a Cziffra Központ művészeti vezetője kiemelte: Magyarországon jelentős értéket képvisel a cigányság kultúrája, amelyet bemutatni, megőrizni, ápolni, fejlődését és jövőjét biztosítani kötelességünk.

"Cziffra Györgyöt szellemi hagyatéka, elképesztő zenei tehetsége, emberi tartása, a fiatalokat segítő önzetlensége már életében legendává tette. A mesterről elnevezett intézmény unikális szint lesz a ránk hagyott örökség gondozásában, és az általa kijelölt művészi út továbbadásában a fiataloknak" - hangsúlyozta Balázs János.

A Cziffra Központ lehetőséget fog adni a roma alkotóknak a megjelenésre, közösségi teret ad a kulturális innovatív programoknak, és egyszerre lesz nyitott a roma emberek, illetve a széles nyilvánosság előtt. Az épületbe egy 350 fő elhelyezésére alkalmas befogadó színházi termet terveztek, ahol zenei és táncprodukciókat is bemutatnak, lesznek állandó és tematikus kiállítások, zenei, tánc- és filmművészeti szakmai műhely, professzionális stúdió, digitális archívum és könyvtár, valamint rádióműsor sugárzására alkalmas stúdió és szerkesztőség.

Mint elhangzott, a mostani projektet az első pillanattól egy öttagú szakmai tanácsadó testület és 23 tagú védnöki testület segítette. A Cziffra Központ tervezője Gelesz András, a projekt művészeti vezetője Káli-Horváth Kálmán volt, a szakmai tanácsadó testületben Farkas Zsolt, Baranyi Mária, Nyári Oszkár és Balogh Tibor vett részt, a védnöki testületben Szakcsi Lakatos Béla, Szentandrássy István, Sárközi Gyula, Snétberger Ferenc vett részt.

Fotó: Bartos Gyula/EMMI

Az eseményen jelen volt Kocsis Máté, Józsefváros polgármestere, Czibere Károly, az Emmi szociális ügyekért és társadalmi felzárkózásért felelős államtitkára és Mága Zoltán hegedűművész is. Az alapkőletételhez kapcsolódó műsorban fellépett mások mellett Baranyi Zoltán hegedűművész, Szabó Ádám harmonikás, Boda Péter énekművész, a Madách Musical Táncművészeti Iskola és Szakközépiskola táncosai, valamint A Tudás Hatalom nevű formáció.

Az eseményen készült videó vágatlan változata letölthető a Sajtószobában.