A kormány családtámogatási akcióprogramjának köszönhetően kétszázmilliárd forinttal marad több a családoknál a következő öt évben - közölte az emberi erőforrások minisztere kedden egy a Központi Statisztikai Hivatalban tartott népesedési konferencián.
A kormány családtámogatási akcióprogramjának köszönhetően kétszázmilliárd forinttal marad több a családoknál a következő öt évben - közölte az emberi erőforrások minisztere kedden egy, a Központi Statisztikai Hivatalban tartott népesedési konferencián.
Balog Zoltán a Népesedési Kerekasztal megalakításának 5. évfordulója alkalmából tartott rendezvényen elmondta, hogy a 2015-2019 között összesen kétszázmilliárd forintos többlettámogatás az eddigi éves adókedvezményt és a többi családi célú forrást egészíti ki.
A miniszter a 2015-2019. közötti akcióprogram elemei között említette a korábbi szociálpolitikai támogatást, "szocpolt" felváltó, azt kibővítő családi otthonteremtési kedvezményt (csok), az adókedvezmény-rendszer további kibővítését, a - legalább egyik fél - első házasságát kötőknek két évre szóló, havi 5 ezer forintos "nászajándékot", a kismamák részmunkaidős foglalkoztatási támogatását, valamint a bölcsődei férőhelybővítést.
A miniszter azt hangoztatta, a kormány célja, hogy a tervezett, "kívánt" gyerekek megszülessenek Magyarországon, illetve a gyermekvállalás ne legyen szegénységi kockázat. Utalt arra, hogy a fiatalok statisztikai átlagban 2,1 gyereket szeretnének vállalni, ám végül különböző okok miatt átlagosan csak 1,34 gyerek születik, továbbá arra is, hogy a leghátrányosabb helyzetű térségekben élő családok körében születik több gyerek, van ahol - például észak-kelet borsodi és szabolcs-szatmár-bereg megyei térségek - az átlagos termékenységi mutató eléri a 2,39-et.
Erre utalva azt mondta, minden gyermek érték, akárhová is születik, ezért meg kell adni mindenkinek a lehető legtöbb esélyt. Jelezte, ha egy gyerek hátrányos helyzetű térségbe, szegény cigány családba születik, akkor háromszoros hátránnyal indul az életben. Balog Zoltán szerint Magyarországnak és a Kárpát-medencei magyarságnak az ereje a családokban és a megszületendő gyermekekben van. Arról beszélt, a kormány számára ezért létfontosságú minden család és minden gyermek, és ezért is akarják - az újabb intézkedések mellett - a családbarát szemléletet terjeszteni. Jelezte, ez utóbbi nélkül egy aktív népesedési politika sem tud igazán eredményeket elérni.
A cél az - mondta - hogy többen szülessenek Magyarországon, mint ahányan meghalnak. Emlékeztetett arra, hogy 1981 óta csökken a népesség, 2011-ben volt a "mélypont". Akkor mindössze 1,24 volt a termékenységi ráta. Közölte, a jelenlegi 1,34-es rátának 2,1-re kellene nőnie ahhoz, hogy az ország mostani népességszáma megmaradjon. Ez a 2,1-es ráta éppen egybeesik a fiatalok gyermekvállalási kedvével - fűzte hozzá.
Arra hívta fel a figyelmet, hogy a tervezett és a megszületett gyermekszám közötti különbség európai viszonylatban Magyarországon az egyik legnagyobb.
A miniszter a gyermekvállalásra ösztönző kormányzati lépésekre utalva azt mondta, a családi élet és a munka világának összeegyeztethetőségének "kulcskérdésében" még további lépésekre van szükség.
Közölte, 2014-ben a gyermekek után járó adókedvezmény járulékokra történő kiterjesztése már 260 ezer családot érint a korábbinál kedvezőbben. A 2015 januárjától várható változások között pedig arról beszélt, az Országgyűlés várható döntése értelmében a munkáltatóknak a gyerek öt éves koráig (az eddigi három évről) részmunkaidős foglalkoztatást kell biztosítaniuk azoknak a nagycsaládos édesanyáknak, akik ezt kérik.
Tájékoztatása szerint nem csak a teljes munkaidőben dolgozó, hanem a részmunkaidős gyes-ről, gyed-ről visszatérő szülők esetében is 100 ezer forintig lesz munkáltatói adókedvezmény. Ez azt jelenti, hogy fele annyi munkaidőre ugyanannyi adókedvezményt kapnak mint ha teljes munkaidőben foglalkoztatnák az anyákat - fűzte hozzá.
Elmondta, a tervek szerint a 43 ezer dolgozó kisgyermekes szülőből 14 ezer részmunkaidős foglalkoztatott után mintegy 870 millió forinttal több kedvezmény marad a munkáltatóknál.
A korábbi szocpolt jövő év közepére felváltó családi otthonteremtési kedvezményt (csok) ismertetve elmondta, azt most már használt lakás vásárlására, illetve felújításra is igénybe lehet venni. Közölte, a tervek szerint a kedvezmény mértéke 400 ezer forinttól 3 millió forintot meghaladó összegig terjedhet, a jövedelmi viszonytól függően, és már egy gyermek vállalása esetén is kérni lehet majd.
Elmondta, számításaik szerint a csok jövőre 5-6 ezer családot érinthet 4 milliárd forintos kerettel, míg 2016-ban már ennek a kétszeresére emelkedhet a forrás összege.
Balog Zoltán arról is beszélt, "nyelvpolitikai küzdelem" az, hogy a közgondolkodás családbaráttá váljék, hiszen valamilyen intézmény megnevezése az arról való gondolkodást is jelzi. Közölte, ezért nevezik át várhatóan már januártól a terhességi gyermekágyi segélyt is.
Pálinkás József, a Magyar Tudományos Akadémia korábbi elnöke - aki a Népesedési Kerekasztalt öt éve összehívta - a konferencián arról beszélt, hogy Magyarországon ma a közbeszéd tárgyává kell tenni azt, hogyan lehet ösztönözni, hogy megszülessenek a kívánt gyerekek. Azért állt oda öt éve "az Akadémia tekintélyével" Kopp Mária orvos kezdeményezése mellé, mert úgy látta, meg kell találni a módját annak, hogy Magyarországon a születésszám növekedjen. Semmilyen kirekesztést nem lát abban, ha a kormány azokat támogatja, akik gyerekeket vállalnak, hiszen ez az egész közösség érdeke, akár van gyerekük, akár nincs.
Novák Katalin család- és ifjúságügyért felelős államtitkár arról beszélt, hogy az újabb családpolitikai kormányzati intézkedéseket ismertté kell tenni, mert még mindig sokan vannak az érintettek között, akik nem ismerik a lehetőségeiket. Példaként említette a családi adókedvezményt, amely nem a gyermek születésétől, hanem a fogantatás utáni 90. naptól jár.
Benkő Ágota, a Népesedési Kerekasztal mostani vezetője azt mondta, céljuk olyan széles körű társadalmi együttműködés megalapozása, amely napirenden tartja a demográfiai helyzet kérdését és ajánlásokat fogalmaz meg az annak javítását elősegítő intézkedésekre.
A miniszter sajtótájékoztatón elhangzott teljes beszéde elérhető a Sajtószobában.