Irakban is segíti a rászorulókat az Ökumenikus Segélyszervezet, ehhez hárommillió eurós támogatást kap az Európai Unió (EU) segélyalapjából (Madad Fund) - jelentette be Balog Zoltán, az emberi erőforrások minisztere és Lehel László, a szervezet elnök-igazgatója.
Balog Zoltán a sajtótájékoztatón úgy fogalmazott, az akció fő üzenete: "aki valóban segíteni akar, az ott segít helyben, ahol a baj van".
Házhoz szeretnék vinni a segítséget, nem akarják "importálni a bajt" - közölte, hozzátéve, a helyben való humanitárius segítség és a politikai stabilitás megteremtése a fontos.
A miniszter arról beszélt, sokan remélték, hogy idővel megszűnik a "bevándorlási invázió", de még mindig milliók várakoznak Észak-Afrika partjainál.
Balog Zoltán azt hangoztatta, a migráció alkalmatlan a szegénység csökkentésére a világban, ugyanis a szegénységben élőknek csupán 0,1 százalékát érinti, 99,9 százalék helyben várja a segítséget.
Kiemelte, elsősorban a keresztényeknek szeretnének segíteni, mivel ők különösen veszélyeztetettek; öt, a vallása miatt megölt emberből négy keresztény, ezért is hozták létre az üldözött keresztényeket segítő helyettes államtitkárságot.
Kitért arra is, hogy a karitatív szervezetek tavaly 200, idén 250 millió forintot kaptak a kormánytól a határon való segítségnyújtáshoz, további 800 ezer euróból az észak-iraki Erbilben egy keresztény iskola építését segítik, ötmillió dollárból pedig kórházat hoznak létre Szíriában. Ezen felül 120 millió forintot juttattak el a katolikus püspöki konferencián keresztül a Közel-Keletre.
Lehel László, az Ökumenikus Segélyszervezet elnök-igazgatója felidézte, nyáron a segélyszervezet állandó humanitárius képviseletet nyitott az iraki Erbilben a Külgazdasági és Külügyminisztérium (KKM) támogatásával. Céljuk, hogy a rászorulóknak ne kelljen elhagyniuk az országukat, így nemcsak fedelet, hanem munkalehetőséget is szeretnének nekik biztosítani.
A képviselet feladatai között szerepel szakképzések, felnőtteknek tanfolyamok szervezése, emellett pedig humanitárius segítséget nyújtanak és a helyi szervezeteket is segítik, hogy minél hatékonyabban és átláthatóbban tudjanak működni - közölte Lehel László.
Kiemelte, tapasztalataik szerint Irakban a legtöbben nem akarják elhagyni az országukat, szeretnének visszaköltözni az otthonukba, ezért a segélyszervezet is a helyszínen akar olyan fejlesztési programokat indítani, amelyek reményt és lehetőséget adnak az embereknek.
Az Ökumenikus Segélyszervezet Magyarország egyik legnagyobb, nemzetközileg is elismert karitatív szervezete, amelyet 1991-ben a hazai történelmi protestáns és ortodox egyházak alapítottak, hogy ez az "egyházak kinyújtott karjaként" professzionális segítséget nyújthasson a rászorulóknak. Huszonöt év alatt számos humanitárius szolgálatban vettek részt a világ különböző pontjain, a katasztrófa sújtotta vagy háború dúlta térségekben, 39 országban nyújtottak segítséget.
Az eseményen készült videó vágatlan változata letölthető a Sajtószobában.