Európa kulturális identitásáról volt szó a Magyar Polgári Együttműködés Egyesület idei rendezvényén, a Polgári Gondolán szombaton; Balog Zoltán, az emberi erőforrások minisztere, az egyesület elnöke bevezetőjében azt hangsúlyozta: különösen aktuális ez a téma, aktuálpolitikai üzenetet ad neki az alaptörvény módosítása.

A miniszter felidézte, hogy a Magyar Polgári Együttműködés Egyesület tagjai, akiknek fontos a nemzeti tudat, évtizedek óta összejönnek ősszel annak érdekében, hogy aktuális közéleti ügyekről beszéljenek.

Hangsúlyozta: a kormány úgy gondolja, hogy a népszavazás erős felhatalmazást adott arra, hogy az alaptörvényben is rögzítsék mindazt, amit "az identitás védelméről gondolunk".

Fotó: Bartos Gyula/EMMI

Azt is kiemelte: az egyesület támogatja a magyar kormányt törekvésében, hogy olyan alkotmánya, törvényei legyenek Magyarországnak, amely nem pusztán a túlélését, de a gyarapodását is szolgálja a Kárpát-medencében a magyar közösségnek. Úgy vélte, ehhez szükség volt a népszavazásra.

Reményét fejezte ki, hogy még novemberben sikerül az Országgyűlésben ennek a pártpolitikától független ügynek többségi támogatást szerezni. Úgy vélte, az alaptörvény módosításának középpontjában Magyarország alkotmányos identitásának és kulturális önazonosságának a védelme áll.

Fotó: Bartos Gyula/EMMI

Martonyi János volt külügyminiszter, aki korábban szintén betöltötte az egyesület elnöki posztját, elmondta: a rendezvény zártkörű részében az európai kulturális örökségről, az erre épülő európai önazonosságról, identitásról fog beszélni. Martonyi János szintén a téma időszerűségét emelte ki, és azt hangsúlyozta, hogy az európai identitás nem más, mint az egymásba kapcsolódó, egymásra épülő közösségi identitásoknak, a nemzeti identitásoknak az együttese. A nemzeti identitás az alapszerződésekben is megjelenik, és a nemzeti identitásból vezetik le az európai tagállamok alkotmánybíróságai, jogirodalma és politikai hatalma az alkotmányos identitás fogalmát.

Martonyi János úgy vélte: elérkezett az a pillanat, amikor a magyar alkotmányozónak ki kell fejeznie azt, hogy az ő véleménye szerint miben is áll a nemzeti identitás és az abból levezetendő alkotmányos identitás tétele.

Fotó: Bartos Gyula/EMMI

L. Simon László volt kultúráért felelős államtitkár a kulturális Európa és az európai kultúra fogalmáról szólt, s kérdésként vetette fel, vajon a kulturális Európa mennyiben is nyújt identitáskeretet. Úgy vélte, nem lehet az európai identitást elválasztani a nemzeti identitások összességétől. Szerinte az elmúlt ezer év európai társadalmi fejlődésének folyamatában a nemzeti lét kialakulása komoly előrelépés volt, és minden olyan törekvés, amely ennek a lebontására épülne, visszalépést jelentene.

Balog Zoltán szólt arról is, hogy a Polgári Gondola rendezvényén megemlékeznek az augusztusban elhunyt Granasztói György történészről, egyetemi tanárról, professor emeritusról, miniszterelnöki főtanácsadóról, aki 1996-tól volt tagja, majd elnöke a Magyar Polgári Együttműködés Egyesületnek. Balog Zoltán úgy fogalmazott: igazi tölgyfák mentek el közülünk, s megemlékezett Csoóri Sándorról, akinek családtagjai is részt vesznek a rendezvényen, valamint az alapító Mádl Ferenc volt államfőről is, akinek özvegye szintén jelen van a dunai hajózással egybekötött programon.