Balog Zoltán, az emberi erőforrások minisztere és Colleen Bell, az Amerikai Egyesült Államok magyarországi nagykövete február 3-án aláírta azt az egyezményt, amely a két ország szociális biztonságát érintő kapcsolatait szabályozza a jövőben.
„A két ország között létrejött együttműködés célja, hogy a résztvevő országok polgárainak életminőségét kölcsönösen javítsa” – mondta az eseményen Balog Zoltán. Az emberi erőforrások minisztere hozzátette, ezzel a szociális biztonsági egyezmény könnyebbséget jelent azoknak a magyaroknak, akik Amerikában tartózkodnak, és azoknak az amerikaiaknak is, akik Magyarországon vannak. A megállapodás lényege, hogy nyugellátásra jogosult személyek akkor is megőrzik ezt a jogot, ha mindkét országban jogosultságot szereztek. Továbbá azoknak, akik a partnerországban nem több, mint 5 évet tartózkodnak, kizárólag a küldő országban kell fizetni a járulékokat.
A tárcavezető kifejtette: az együttműködési megállapodás világos szabályokat tartalmaz a megváltozott munkaképességű személyek esetében is. Az egyezmény a két partnerországban több mint tízezer embernek jelent könnyebbséget.
Colleen Bell, az Amerikai Egyesült Államok magyarországi nagykövete az eseményen hangsúlyozta, hogy az egyezmény lehetővé teszi a kettős díjfizetés elkerülését a társadalombiztosítás tekintetében a magyar és az amerikai állampolgárok számára, ezzel elősegíti a méltányosságot és az arányosságot azon munkavállalók esetében, akik a két ország között osztják meg karrierjüket.
A nagykövet kiemelte: „A mai aláírás a magyar és az amerikai kormányzat több mint hatévnyi kemény munkája, a kormányok közötti folyamatos egyeztetés betetőzése. A kormányaink közötti ilyen magas szintű együttműködés jelzi a két ország közötti kölcsönös tiszteletet, és azt a közös érdeket, hogy egy átláthatóbb és fenntarthatóbb üzleti környezetet hozzunk létre. Örömmel tekintek az elkövetkező időszakban a magyar kormánnyal és az üzleti közösséggel folytatandó közös munka elé, hogy előmozdítsuk ezeket a közös érdekeket, és elmélyítsük a két ország közötti gazdasági integrációt.”
A dokumentum az állampolgári érdekeknek megfelelően hosszú távon rendezi a két ország szociális biztonságot érintő kapcsolatait, meghatározza az alkalmazandó jogot, s azokat a részletszabályokat is, amelyeket a biztosítási időt szerző személyek ellátásaival – így különösen a nyugellátásokkal – kapcsolatban kell alkalmazni. Az Egyezmény aláírásával kedvezőbb jogszabályi környezet jön létre, amely élénkíti a kétoldalú gazdasági kapcsolatokat Magyarország és az Amerikai Egyesült Államok között.