Egyedül Magyarország adott választ az iraki Tell-Aszkuf város segélykérésére, hogy az ott élő keresztények visszatérhessenek otthonaikba és újjáépíthessék városukat – fogalmazott Szalár Kadzsó atya, az Iszlám Állam által lerombolt település plébánosa.
Soltész Miklós, az EMMI egyházi, nemzetiségi és civil társadalmi kapcsolatokért felelős államtitkára szerint az iraki település lakói példát adnak Európának és a világnak azzal, hogy a legnagyobb üldöztetések és nehézségek között is megőrizték keresztény identitásukat és a harcok elmúltával visszatértek szülőföldjükre.
Az április 26-án a Pázmány Péter Katolikus Egyetem dísztermében tartott, az Üldözött Keresztények Megsegítéséért Felelős Helyettes Államtitkárság által szervezett, „A magyar kormány segítségnyújtása az iraki keresztények hazatelepülésében” című előadáson Soltész Miklós hangsúlyozta: miután az Iszlám Állam terrorszervezet feldúlta és megrongálta Tell-Aszkuf városát, annak lakói vállalták a vértanúságot, az üldöztetést, a menekülést, most pedig a visszatérés és az újjáépítés nehézségeit, áldozatait. Magyarország Kormánya támogatásából újjáépült az iskola, a templom, számos lakóház, megújultak a közutak és a közvilágítás. Mindez azt mutatja, hogy lehetséges az újrakezdés és a visszatérés, amihez hit és összefogás kell – mondta az államtitkár.
Lenni vagy nem lenni, ez volt a kérdés egy éve – fogalmazott Szalár Kadzsó. A plébános szerint ezért fordultak Európához, de segélykérésükre egyedül Magyarország adott választ. A város lakói számára a visszatérés volt a kulcs az élet folytatásához, amely a magyar segítség nélkül elképzelhetetlen lett volna. Az ott élők hálásak a magyar embereknek, imádkoztak értük és a választásokért is – mondta a plébános.
Anmar Yakoob Yousif Jabbo, az újjáépítést végző mérnökcsapat tagja részletesen beszámolt az elvégzett munkáról. A közösség életében fontos templomot 2-3 hónap alatt építették újjá, a több, mint 1000 lakóházat pedig kb. egy év alatt.
Major Balázs, a Pázmány Péter Katolikus Egyetem dékánhelyettese örömét fejezte ki, hogy a PPKE is bekapcsolódhatott a közel-keleti keresztények segítésének munkájába. A közel-keleti országokban járva nagy öröm magyarnak lenni – fogalmazott, hozzátéve, hogy a Közel-Keletről nem csak püspökök, papok látogatnak hazánkba és az egyetemre, hanem civil szakemberek is.
Tell-Aszkuf (Telszkúf, Telesquf, Telesqopa ill. Tell Skuf) észak-iraki keresztény települést 2014-ben foglalták el az Iszlám Állam terroristái, akik több mint ezer családot űztek el. A kisváros felszabadulását követően Magyarország Kormánya az újjáépítés támogatásáról döntött. A Hungary Helps program keretében nyújtott 580 millió forintos támogatásról Orbán Viktor miniszterelnök a babiloni káld katolikus pátriárkával 2017. május 30-án írta alá a megállapodást Budapesten. Azbej Tristan, az üldözött keresztények megsegítéséért felelős helyettes államtitkár tapasztalatai szerint fontos, hogy a magyar támogatás a helyi egyházakon és ne a nagy nemzetközi szervezeteken keresztül jusson el a rászorulókhoz. A Káld Katolikus Egyház szakembereinek köszönhetően a támogatásból az eredetileg tervezetthez képest sokkal több épület került helyreállításra: 950 ház Tell-Aszkufban és 41 ház a szomszédos Baqofban. A támogatással Magyarország több mint ezer család hazatérését segítette.