Az Európai Bizottság elfogadta az Emberi Erőforrások Minisztériuma által 2014 decemberében benyújtott négy egészségügyi nagyprojektet, így négy megyében egyenként 15 milliárd forintot meghaladó mértékű kórházfejlesztési beruházás valósulhat meg a „Társadalmi Infrastruktúra Operatív Program 2.” prioritása keretében. Közlemény.
A nagyprojektek kérelmeinek elkészítésében részt vettek a projektek kedvezményezettjei, az Emberi Erőforrások Minisztériuma, hazai szakértők, továbbá – az Európai Bizottság független tanácsadójaként – az európai régiók projektjeit támogató közös program (a JASPERS) szakértői is. A négy érintett kórház: a Somogy Megyei Kaposi Mór Oktató Kórház, a Szegedi Tudományegyetem Szent-Györgyi Albert Klinikai Központja, a nyíregyházi Jósa András Tömbkórház, valamint a Pécsi Tudományegyetem Klinikai Központja.
Az Európai Bizottság jóváhagyása szükséges minden 50 millió eurót meghaladó méretű, uniós társfinanszírozású projekt megvalósításához. A jellemzően közlekedési hálózat fejlesztésére és a környezetvédelemre irányuló nagyprojektek közt ritkaságszámba megy, hogy a humán szolgáltatások terén egy programozási időszak alatt egy intézményi fejlesztés ilyen nagyságú támogatásban részesüljön a szolgáltatások minőségének javítása, a betegellátás színvonalának emelése érdekében. Az Európai Bizottság a nagyprojektek szakmai tartalmának és társadalmai hatásainak vizsgálata, valamint költség-haszon elemzése alapján döntött azok támogathatóságáról.
A nagyprojektek célja a korszerű, szükségleteken alapuló, optimális kapacitású, költséghatékonyan működő és fenntartható betegellátó rendszer kialakítása a progresszivitás legmagasabb szintjén az erőforrások, valamint speciális ellátások koncentrálásán és magas szintű logisztika alkalmazásán keresztül, amely egyben a szolgáltatások minőségének javulását eredményezi.
Cél továbbá a sürgősségi betegellátás korszerű, integrált, optimális feladatmegosztáson alapuló, szakmailag egységes rendszerének és központjainak kialakítása, fejlesztése az ellátás hatékonyságának, az ellátás minőségének és a szolgáltatáshoz való egyenlő hozzáférés javításának, a lakosság biztonságérzetének és életesélyeinek növelése érdekében.