A hazai növekedés nemcsak megindította, de jelentős lépésekkel segíti az alsó középosztály felzárkózását - hangsúlyozta az emberi erőforrások minisztere. Balog Zoltán szerint működnek azok a reformok, amelyek következtében 1991 óta a foglalkoztatás nem volt olyan magas szinten, mint most.

Balog Zoltán célként azt jelölte meg, hogy mindenkinek legyen lehetősége legalább egy lépést lépni előre, azaz minden társadalmi csoportban jelentkezzen javulás a jövedelmi helyzetben, a biztonságérzetben és az életminőségben.

Működnek azok a reformok, amelyek következtében 1991 óta a foglalkoztatás nem volt olyan magas szinten, mint most - jelezte a miniszter.

Megjegyezte: tavaly 54,1 százalékra nőtt a foglalkoztatottak aránya, számuk - 1991 óta először - meghaladta a 4,1 milliót, miközben a munkanélküliségi ráta 7,7 százalékra csökkent; egyes időszakokban "negatívba fordult" az infláció, a GDP-növekedés 3,7 százalékos volt - sorolta a miniszter az adatokat a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) elnökének a múlt évről szóló beszámolója után.

Összegzése szerint mindez azt jelenti, hogy tavaly Magyarországon a reáljövedelmek átlagosan öt százalékkal növekedtek, ami nemcsak "nagyon komoly szám", de az adókedvezmények révén "egy családfókuszú növekedés" is.

Balog Zoltán megjegyezte: az átlagos nettó jövedelem tavaly 91 ezer 670 forint volt, ami 4,8 százalékos növekedést jelent, a jövedelmi egyenlőtlenségek pedig az uniós átlag alatt vannak, de jobbak a társadalompolitikai szempontból jó modellt adó Németországénál.

A jövedelmi egyenlőtlenségek pedig az uniós átlag alatt vannak Fotó: Botár Gergely/kormany.hu

Különösen fontosnak nevezte a miniszter, hogy az alsó középosztály felzárkózása nemcsak megindult, hanem "itt valóban jelentős lépés van"; a szegénységnek és a társadalmi kirekesztődés kockázatának kitettek aránya pedig 3,6 százalékponttal, 28,2 százalékra csökkent.

Mind a rezsicsökkentés, mind pedig a létfenntartási költségek alapvető csökkenése azt jelzi, hogy előre tudtunk lépni - jegyezte meg a tárcavezető, példaként hozva fel, hogy míg 2013-ban a háztartások 35 százaléka nyilatkozott úgy, hogy megengedhet magának egyhetes üdülést, ma 45 százalék ez a mutató.

Balog Zoltán hozzátette: 4,4 százalékkal nőtt a háztartások fogyasztása, a rezsicsökkentés által érintett háztartások megtakarítása eléri évi 100 ezer forintot, a Belügyminisztérium és a rendőrség munkájának eredményeként jelentősen javult az emberek biztonságérzete.

Kovács Zoltán kormányszóvivő arról beszélt: a KSH 2014-es számai visszaigazolják a kormány elmúlt években tett lépéseit, hozzátéve, napjainkban egy munkaalapú társadalom megteremtését célzó, "erősödő középosztályt eredményező nemzeti és polgári kormányzás van Magyarországon".

Rengeteg még a teendő, de az irány egyértelműen jó Fotó: Botár Gergely/kormany.hu

Rengeteg még a teendő, de az irány egyértelműen jó - jelentette ki a kormányszóvivő.

A közbeszerzési törvény módosításával kapcsolatban - amely szerint állami vezetők, közjogi méltóságok közös háztartásban élő hozzátartozói lesznek kizárva a közbeszerzésekből - Kovács Zoltán közölte: alkotmányos aggályok vetődtek fel az eddig hatályos szabályozással összefüggésben, ezért vált szükségessé a változtatás. Hozzátette ugyanakkor, hogy a módosított változat is kiterjesztőbb, mint az eddig hatályos előtti szabályozás.

Az eseményen készült videó vágatlan változata letölthető a Sajtószobában.