A kormány a külföldi diákok magyar felsőoktatásban való részvétele érdekében az erőforrások optimális menedzselése révén egységes szervezeti keretben kívánja működtetni a Stipendium Hungaricum és egyéb külföldieknek szóló felsőoktatási mobilitási programokat. Közlemény.

A külföldi hallgatók részvétele a magyar felsőoktatásban gazdasági, tudományos előnyökkel, és országkép-javítási lehetőségekkel jár: az itt tanulók a versenyképes magyar felsőoktatást népszerűsítik országaikban, elősegítve ezzel egyetemeink és főiskoláink külföldi hallgatókat vonzó képességét, és erősítik a hazai tudományos elit nemzetközi kapcsolatait. Az ösztöndíj-program keretében Magyarországon tanuló hallgatók szakmai és érzelmi kötődésük révén hazánk jó hírét terjesztik, segítve ezzel a magyar sajátosságok megismertetését a világban.

Az egységes magyar ösztöndíj-politika kialakítása, az ösztöndíjprogramok megfelelő összehangolása céljából szükséges egy szakértői testület, a Mobilitási Bizottság létrehozása, amely javaslataival elősegíti a hatékony és a nemzeti felemelkedést szolgáló átfogó felsőoktatási mobilitási ösztöndíj-politika kialakítását.

Az ösztöndíjprogramok közötti szinergiák kihasználása nemcsak a hatékonyságot és a minőségi irány felé való tudatos elmozdulást biztosítja, hanem a külföldi hallgatók intézményhez/országhoz való kötődését és az intézmények közötti jó kapcsolatok megerősítését is elősegíti.