Magyarország versenyképességének és gazdasági növekedésének egyik kulcsa a kutatás-fejlesztésben rejlik - mondta az Emberi Erőforrások Minisztériumának felsőoktatásért felelős államtitkára csütörtökön Veszprémben.
Palkovics László a Magyar Tudomány Napja alkalmából tartott ünnepségen, a Pannon Egyetemen úgy fogalmazott: fontos, hogy 2020-ra a mai 37 ezres kutatói létszámot 56 ezerre növeljék, a területre fordított összeget pedig megduplázzák. Szeretnénk elérni, hogy a kutatás-fejlesztésre fordított egyetemi források mértéke a GDP 0,24 százalékáról 0,5 százalékra, vagyis a duplájára nőne - mondta.
Az államtitkár megjegyezte, ahhoz, hogy az egyetemek valódi húzóerőt jelentsenek a gazdaságban, és az intézményekben zajló kutatás-fejlesztési tevékenység nemzetközileg is hangsúlyosabbá váljon, azt sokkal koordináltabban és hatékonyabban szeretnék folytatni. Ennek érdekében a nem versenyképes, a források elaprózódásához vezető, egymástól elszigetelt kutatás-fejlesztési és innovációs (KFI) tevékenységek közt megteremtik az együttműködés feltételeit. Mint mondta, kialakítják az intézmények közti KFI-hálózatokat, úgy, hogy minden egyetem a saját fókuszterületén végezzen kimagasló kutatási tevékenységet, és a hiányzó kompetenciákat a más intézményekkel való együttműködés révén fedje le. Ezzel párhuzamosan véleménye szerint több kutatóra van szükség az intézményekben, akiknek rendelkezniük kell a megfelelő tudományos képesítéssel.
Palkovics László elmondta, míg jelenleg a teljes beiskolázott létszámhoz viszonyítva 22 százalék a doktori fokozatot szerzettek aránya, addig terveik szerint az évtized végére ez az arány eléri a 30 százalékot.
A tudomány művelése Veszprémben évszázadok óta hagyomány - mondta az egyetem és a város kapcsolatára utalva Veszprém polgármestere. Porga Gyula (Fidesz-KDNP) leszögezte: "tudásalapú társadalmat építünk, mely elképzelhetetlen tudós fők, tudományos közösségek nélkül". Együttműködés, innováció és felelősségvállalás jellemzi a Pannon Egyetemet - jelentette ki az intézmény rektora.
Friedler Ferenc kiemelte, az egyetem működésében a három fő folyamatot, az oktatási, kutatási és innovációs tevékenységet a tartós minőség, hatékonyság és versenyképesség érdekében egyenrangúnak kell tekinteni.
Az ünnepségen Doctor Honoris Causa címet vehetett át Gyulai József akadémikus, tudományos és iskolateremtő munkássága elismeréseként. A Pannon Egyetem Díszpolgára címet adományozták Kroó Norbertnek, a Magyar Tudományos Akadémia korábbi alelnöke, jelenlegi elnöki tanácsadója részére. Professor Emeritus címet vett át Kovács Árpád professzor, a Veszprém város által alapított Polinszky-díjat pedig Bertók Botond egyetemi docens kapta.