Június 28-án a Magyar Tudományos Akadémia Humán Tudományok Kutatóháza adott otthont a Nemzeti Gazdasági és Társadalmi Tanács (NGTT) idei második plenáris ülésének.

A Tanács tagjait az intézmény nevében Dr. Péli Gábor, az MTA Társadalomtudományi Kutatóközpont főigazgató-helyettese köszöntötte, aki tájékoztatást adott a nemrégiben átadott épületben folyó tudományos munkáról.

Fotó: EMMI

A plenáris ülést az NGTT soros elnöki tisztét betöltő Szücs Attila (Egyházi Oldal) vezette. A tanácskozás első napirendi pontjaként Dr. Palkovics László, az Emberi Erőforrások Minisztériuma (EMMI) oktatásért felelős államtitkára A köznevelés aktuális kérdései címmel adott tájékoztatást, melyben áttekintette a magyar oktatás és iskolarendszer jelenlegi helyzetét, reagálva a különböző nemzetközi és hazai mérések adataira is. Az államtitkár kifejtette: a világ sokkal gyorsabban változik, mint korábban, 15 év múlva ma még nem létező munkakörök, feladatok várnak ránk, az oktatás fő kihívása pedig az, hogy ezekre a feladatokra a megfelelő kompetenciákkal készítse fel a diákokat. A kormány kiemelten fontosnak tartja a digitális kompetencia fejlesztését, amit a kormányzati támogatások is jól mutatnak – mondta Palkovics László. Előadásában kitért arra, hogy jelenleg a Nemzeti Alaptanterv újradefiniálása zajlik, folyamatosak a szakmai egyeztetések, amit társadalmi egyeztetés is követni fog. Az biztos, hogy felülvizsgálják a lexikális tartalmak alkalmazhatóságát, valamint a vizsgálatok során hangsúlyos elem lesz a pedagógusok képzése és továbbképzése. Az oktatásért felelős államtitkár szerint fontos, hogy a kormány ne hagyja magára a pedagógusokat a tanteremben. Ezért szükséges a szakmai szolgálatok megerősítése, hogy szakmai támogatóként a pedagógusok mellett álljanak – hangsúlyozta Palkovics László. Az ország jövője és versenyképessége szempontjából nagyon fontos az oktatás, ezért folyamatos és jó szakmai vita zajlik – zárta előadását.

Fotó: EMMI

A Tudomány Képviselői Oldal felszólalójaként Dr. Báger Gusztáv egyetértett a pedagógusok egyetemi továbbképzésével, valamint az etikai-erkölcsi nevelés fontosságát hangsúlyozta. A professzor ígéretesnek nevezte a Köznevelési Kerekasztal munkáját. A Művészeti Oldal képviseletében Dr. Kucsera Tamás Gergely bátornak nevezte a krmány 2010 óta megtett oktatási lépéseit. Felhívta a figyelmet, hogy több évtizedes problémák kezeléséhez fogott hozzá a kormány és tudott korrigálni, ha kellett. A művészeti iskolákkal kapcsolatos kezdeti zavarok, problémák rendeződtek, amiért köszönet illeti a kormányzat hozzáállását. Dr. Szendrei Róbert, a Civil Oldal képviselője személyes példán keresztül mutatta be, hogy megfelelő segítséggel a legproblémásabb gyerekből is lehet jól funkcionáló felnőtt. A civilek támogatásáról biztosította a kormány oktatási elképzeléseit. Szücs Attila az Egyházi Oldal képviseletében kívánatosnak tartotta az egyházi iskolák súlyának növelését, amelyek nagyon eredményesen működnek.

Az ülés második napirendi pontja a Demográfiai folyamatok és az ezzel összefüggő család- és ifjúságpolitika volt, amely témáról Novák Katalin, az EMMI család-, ifjúság- és nemzetközi ügyekért felelős államtitkára adott tájékoztatást. Életképes, versenyképes magyar nemzet csak erős családokkal lehetséges – fogalmazott, a kormány családbarát intézkedéseiről szóló részletes beszámolójában. 1981 óta minden évben csökkent Magyarország népessége, azóta 1 millió fővel vagyunk kevesebben. Nagy kihívás a több évtizedes kedvezőtlen demográfiai folyamatok megállítása, de a kormány válaszainak, intézkedéseinek már látszanak az eredményei – mondta az államtitkár. Novák Katalin hangsúlyozta: 2010 óta semmilyen támogatást nem vettek el a családoktól, sőt, 2010 óta összegszerűen megduplázódott a családtámogatásra biztosított költségvetési források összege. Nemzetközi szinten is kiemelkedő, hogy 2018-ban már a GDP 4,8%-át fordítjuk erre a célra, míg az OECD országok átlaga 2,55%. 2018 a családok éve lesz, a kormány célja, hogy a családbarát szemléletmód az egész országban meghonosodjon – mondta a család-, ifjúság- és nemzetközi ügyekért felelős államtitkár.

Dr. Szendrei Róbert, a Civil Oldal képviselője európai szinten példátlanul sikeresnek nevezte a magyar kormány családpolitikáját, valamint örömmel állapította meg, hogy az NGTT elmúlt öt évben tett észrevételeit a kormány beépítette családpolitikai intézkedéseibe. A Tudomány Képviselői Oldal képviseletében Dr. Báger Gusztáv sokoldalúnak nevezte a kormány családpolitikáját és helyesnek tartotta az állami segítségnyújtás két fő irányát. A professzor méltatta a GDP-arányos családtámogatás nemzetközi szinten is kimagasló mértékét. A Munkavállalói Oldal képviseletében Földiák András üdvözölte a kormány hasznos intézkedéseit és kifejezte reményét a további pozitív folytatásra vonatkozóan. A Gazdaság Képviselői Oldal részéről Dr. Zs. Szőke Zoltán méltatta a családpolitikai intézkedéseket, mint fogalmazott, erről az útról nem szabad letérni.

Szücs Attila soros elnök örömmel állapította meg, hogy a Tanács tagjainak egyetértése alapján úgy tűnik, társadalmi konszenzus van a családpolitika támogatásában. Mint az Egyházi Oldal képviselője azt kérte a kormánytól, hogy a jövőben is tegyen meg mindent a megfogant élet védelmében, azért, hogy minél több gyermek születhessen Magyarországon.

Fotó: EMMI

Az ülésen Joó Kinga, az Európai Gazdasági és Szociális Bizottság (EGSZB) tagja beszámolt az Európai Unió családpolitikát érintő elképzeléseiről. Válaszában Novák Katalin elmondta, hogy a családpolitika tagállami hatáskör és ez jól van így, mivel az Európai Unió jelenleg ismert javaslatai visszalépést és bizonyos támogatásokról való lemondást jelentene hazánk számára. Az államtitkár az NGTT ülésén jelentette be, hogy a jövőben külön kabinet működik a kormány munkájának támogatására, melynek az lesz a feladata, hogy minden kormányzati intézkedést megvizsgáljon a magyar családok szempontjából.