Ha összefogunk, újra magyar polgármester lehet Szatmárnémetiben és Marosvásárhelyen - mondta a Nemzeti Színházban Soltész Miklós egyházi, nemzetiségi és civil társadalmi kapcsolatokért felelős államtitkár a trianoni békediktátumról tartott megemlékezésén.

A Kárpát-medencei Családszervezetek Szövetsége (KCSSZ) több mint háromszáz tagcsaládját és a jelenlévő határon túlról érkezett civil szervezetek vezetőit az államtitkár arra kérte, hogy rokonaikon, barátaikon és a társszervezeteken keresztül buzdítsák szavazásra a partiumi és az erdélyi magyarságot, mert gyermekeink, unokáink jövője múlik ezen.

Az államtitkár kifejtette: 96 évvel ezelőtt gyalázatos döntés született Versailles-ban. Leírhatatlan az a szenvedés, melyet a határon kívül rekedt magyarságnak, papjainknak, püspökeinknek kellett elviselnie. Különösen érvényes ez azokra a honfitársainkra, akik a magyarság megmaradását szolgálták. Mégis ma, amikor már nemcsak a magyarság, hanem a kereszténység és egész Európa van veszélyben, lehetőség nyílik arra, hogy kezet nyújtsunk a többségi nemzeteknek és oldjuk azt a helyzetet, melyet békediktátummal erőltettek ránk. Soltész Miklós köszönetet mondott azoknak, akik a magyarság megmaradását, anyanyelvünk megőrzését szolgálták az elmúlt évtizedekben.

A KCSSZ elnöke, Pataki János arra hívta fel a figyelmet, hogy a nemzeti összetartozást leghatékonyabban a magyar családok és közösségek közötti kapcsolatok fejlesztésével és ápolásával lehet erősíteni. A nemzeti önazonosság belső megélése fontos, de nem elégséges: magyarságunkat tovább kell adnunk gyermekeinknek. Az elnök szerint a világ magyarságának meg kell mutatnia, hogy a Trianonban kapott sebek ellenére erős lélekkel képes a megmaradásra.

A határon túli és anyaországi családok Vidnyánszky Attila főigazgató meghívására évente két alkalommal színházlátogatásra érkeznek a Nemzetibe. A többségében a határon túlról érkező családok ez alkalommal a Körhinta című színdarabot láthatták.