Több mint 300 millió forint ráfordítással, a műemléki előírásokat is figyelembe véve újították fel és korszerűsítették a Zala megyei Türjén a csaknem 300 éves premontrei rendházat, amelyet a Kolping szervezet idősotthonként működtet.
A csütörtöki avatáson Soltész Miklós, az Emberi Erőforrások Minisztériumának egyházi, nemzetiségi és civil társadalmi kapcsolatokért felelős államtitkára azt mondta: sok helyen járt az országban szociális intézményekben, de olyan mostoha körülményeket szinte sehol nem tapasztalt, mint amilyen a Türjén gondozottak és gondozóik számára adott volt.
Hozzátette, hogy nem a fenntartó, hanem a körülmények és az épület adottságai okozták a problémákat, amelyeket a főként európai uniós támogatásokból elnyert pályázatok révén sikerült megoldani.
Emlékeztetett arra, hogy Türje életében több száz éven át meghatározó szerepe volt a premontrei rendnek, amelytől a szocializmus idején elvették az ingatlanjait, és csak a rendszerváltás után kapták vissza ezt a rendházat is, ahol "kétezer éves küldetésüket, hagyományukat folytathatják".
Kitért arra, hogy a világ elég nagy változás előtt áll, s rajtunk múlik, hogy rossz vagy jó irányba fejlődik tovább.
"Nem hiszem, hogy csak néhány, a világ vezetői közé sorolt politikus dönti el az emberek sorsát, hiszem azt, hogy a jóistennek igenis van segítő jobbja, amit az emberek felé, vagy akár Európa, akár Magyarország felé fordít" - fogalmazott Soltész Miklós.
Manninger Jenő, a térség fideszes országgyűlési képviselője felidézte, hogy míg korábban a megyei önkormányzat fenntartásában működött a türjei idősotthon, csak a tervek készültek el a korszerűsítésére, mert a megyének nem volt elegendő pénze, a 2010 előtti kormányzat pedig nem biztosított ehhez támogatást. Pedig Zalában szinte ez volt az egyetlen olyan intézmény, ahol valóban méltatlan körülmények között éltek a bentlakók és dolgoztak a gondozóik.
Fazakas Zoltán, az épületet tulajdonló Csornai Premontrei Kanonokrend apátja azt mondta: egykor nagyon jelentős társadalmi, vallási, gazdasági élet zajlott a rendházban, amit "egy tollvonással megszüntettek". Az évtizedekkel ezelőtt idősotthonná történt átalakítás kapcsán úgy fogalmazott: valakinek egyszer el kell számolnia azzal, hogy miként lehetett 75 idős embert lehetetlen körülmények közé ide bezsúfolni.
Dombainé Arany Vera, az intézmény vezetője az MTI érdeklődésére elmondta: a Kolping Oktatási és Szociális Intézményfenntartó Szervezet - amely országszerte 16 oktatási és 20 szociális intézmény működtetéséért felel - a türjei idősek ápoló-gondozó otthonát 314 millió forint ráfordítással korszerűsítette, az európai uniós források mellett minisztériumi támogatást és adományokat is felhasználtak. A felújítás után 50 ellátott számára helyet biztosító otthonba három hét múlva költözhetnek vissza a gondozottak, akiket mostanáig ideiglenesen a közeli Zalaszentgróton helyeztek el.