A második budapesti víz-világtalálkozóra szóló meghívást továbbított Kirill orosz pátriárka részére Moszkvában az egyházi, nemzetiségi és civil társadalmi kapcsolatokért felelős államtitkár, és egyben közölte, hogy magyar kormány 100 millió forinttal támogatja a budapesti orosz ortodox templom helyreállítását.
Soltész Miklós erről Tyihon podolszki püspökkel, a magyarországi ortodox egyházmegye kormányzójával tárgyalt. Az államtitkár a megbeszélésről csütörtökön számolt be az MTI-nek az orosz fővárosban. Mint mondta, a eszmecsere középpontjában a családtámogatás és a környezetvédelem állt.
Szavai szerint Tyihon püspök méltatta azokat a döntéseket, amelyek eredményeképpen Magyarországon az elmúlt hat évben 30 százalékkal nőtt a házasságkötések és a születések száma, 10 százalékkal csökkent a válások és nagymértékben, több mint 10 ezerrel csökkent az abortuszok száma.
Soltész hangsúlyozta, hogy az egyházak számára alapérték a természet tisztelete, szeretete, óriási a szerepe abban, hogy elősegítsék a környezettudatos gondolkodást. Ennek jegyében adta át Tyihon püspökön keresztül Kirill pátriárkának azt a felkérést, hogy akár üzenetben, akár személyesen, tekintélyével járuljon hozzá a novemberi második budapesti víz-világtalálkozó sikeréhez.
Beszámolt arról a megállapodásról, amelynek keretében a magyar kormány sok évtizedes elmaradást pótolva segít a magyarországi ortodox egyháznak, és 100 millió forinttal támogatja a budapesti Petőfi téri templom csonka tornyának felújítását. Soltész szerint ez fontos üzenet, de a lépés már csak a városkép és a turizmus szempontjából is fontos, mert a templom a Duna-part egyik legszebb helyén van.
A magyar államtitkár a podolszki püspök társaságában felkereste Alekszej Saposnyikovot, Moszkva közgyűlésének elnökét, aki arról a tájékoztatta, hogy város és az egyház miként próbálja meg közösen újra integrálni a hitéletet a főváros életébe a 70 éves kommunista uralom rombolása után.
"Ennek az újraindításnak és a megbeszéléseknek az az üzenete számomra, hogy a mai világban, amikor egyik oldalról ott van a liberalizmus istentagadó, igazából sehová se vezető üzenete, másik oldalról pedig a délről-délkeletről érkező muszlim előrenyomulás, akkor az európai népek, köztük az orosz megmaradását is a kereszténység tudja garantálni" - mondta az államtitkár.