Az Európában tapasztalható demográfiai válságról, a magyarság és a kereszténység megmaradásáról és annak erősítéséről tárgyalt Soltész Miklós egyházi, nemzetiségi és civil társadalmi kapcsolatokért felelős államtitkár a horvátországi Eszék-Baranya megyében az egyházak és magyar civil szervezetek vezetőivel csütörtökön.
Soltész Miklós az MTI-nek nyilatkozva elmondta: egész napos programja során találkozott a Horvátországi Magyarok Demokratikus Közösségének (HMDK) vezetőivel, Csáti Szabó Lajossal, a Horvátországi Református Keresztyén Kálvini Egyház (HRKKE) püspökével és Djuro Hranic diakovári (djakovói) katolikus érsekkel.
Kiemelte, hogy a magyar szervezettel való tárgyaláson betekintést nyert a horvátországi oktatási rendszerbe és a magyar közösség életébe. A HMDK vezetőivel egyebek között arról beszéltek, hogyan tudnák erősíteni a helyben maradást és az oktatást, hogy azok a támogatások, amelyek Magyarországról érkeznek, még jobban segítsék a magyar iskolákat és szolgálják a magyar gyerekek anyanyelvének megőrzését.
Hangsúlyozta, hogy a magyarság megőrzése ugyanúgy, mint máshol a Kárpát-medencében, segítséget és támaszt kap az egyházaktól. Ezért szerinte nagyon fontos volt a diakovári érsekkel való találkozás, aki teljes erejével kiáll a magyar közösség mellett, és támogatásáról biztosította azokat a magyar nemzetiségű és anyanyelvű papokat (jelenleg hárman vannak, másfél év múlva már négyen lesznek), akik a magyar nemzetiségűek és katolikusok életét segítik, mert az ő munkájuk és szolgálatuk a magyarság megmaradásának egyik alappillére.
Hozzátette, hogy ugyanez a református közösség feladata is, akkor is, ha viták és néha széthúzás tapasztalható ebben a közösségben. „Tőlük azt kértem, hogy amennyire lehet, a békességet és az együttműködést teremtsék meg, mert a híveknek és a magyarságnak is, de az itt élő keresztényeknek is ez fontos lenne” - mondta.
Az államtitkár elmondta, hogy a tárgyalások alatt szólt a magyar családtámogatási rendszer szerepéről, amelynek alkalmazása segítség lehetne Horvátország számára is. Kiemelte az élet és a magzati élet védelméről való gondoskodást, valamint a férfi és nő kapcsolatán alapuló szentségi házasság fontosságát.
„Európában nagy kihívás a demográfiai válság. Sok nyugati ország ezt a bevándorlással próbálta meg pótolni” – mondta, majd hozzáfűzte: ennek következménye az Európára zúduló bevándorlási hullám, a kulturális különbségek következményei pedig most mutatkoznak meg.