Nem változik nagyságrendileg a magyarországi nemzetiségi terület költségvetési helyzete 2015-ben az idei évhez képest - közölte Soltész Miklós egyházi, nemzetiségi és civil társadalmi kapcsolatokért felelős államtitkár az Országgyűlés magyarországi nemzetiségek bizottsága szerdai ülésén.
Soltész Miklós a nemzetiségeket érintő kérdésekről adott tájékoztatójában arról beszélt, hogy sikeresnek mondható a nemzetiségi önkormányzati választás: az azokon való részvételi arány meghaladta az önkormányzati választásokét, valamint úgy látszik, hogy "tisztult a rendszer". Ugyanis 2010-ben 2304, az idén 2041 nemzetiségi önkormányzat alakult - mutatott rá.
A nemzetiségi stratégiáról szólva Soltész Miklós elmondta, hogy az nagyrészt elkészült, de véglegesítés előtt még szeretnék megvárni az oktatási, köznevelési és a felsőoktatási területeken várható változásokat. Mint mondta, a várakozást az indokolja, hogy a nemzetiségeket sok tekintetben érintik az oktatási területek. Soltész Miklós kijelentette: fontosnak tartja a nemzetiségi nyelvhasználat erősítését a köznevelésben.
Deák Imre nemzetiségi és civil társadalmi kapcsolatokért felelős helyettes államtitkár a nemzetiségi önkormányzati képviselőkre vonatkozó összeférhetetlenségi szabályok kapcsán arról beszélt, hogy a tárca szerint a szabályozás szigorúságát felesleges fenntartani. Kifejtette, a jelenlegi szabályozás szerint egy nemzetiségi önkormányzati képviselő nem lehet kormánytisztviselő vagy köztisztviselő olyan államigazgatási szervnél, amelynek hatáskörébe tartozik az adott önkormányzat, azaz országos nemzetiségi önkormányzati képviselő nem lehet kormánytisztviselő vagy köztisztviselő központi államigazgatási szervnél. Deák Imre közölte, arra a megállapításra jutottak, hogy ez egy speciális helyzet, és szükségtelen a szigorú szabályozás. Jelenleg is folyik a jogszabály vizsgálata - fűzte hozzá.
Ritter Imre német nemzetiségi szószóló, a testület önkormányzati, külügyi és költségvetési albizottságának elnöke az ülésen a jövő évi költségvetés kapcsán közölte, hogy több területre vonatkozóan szeretnének emelést elérni a következő évre vonatkozóan.
Fuzik János, az Országgyűlés szlovák nemzetiségi szószólója, a bizottság elnöke szólt arról, hogy öt szószoló szerzett országos nemzetiségi önkormányzati mandátumot a választáson. Ez a mandátum a szószólói mandátummal összeférhetetlen. Mint mondta, egyes szószólók már megtették a szükséges lépéseket az összeférhetetlenség feloldására. Elmondta, ő és Giricz Vera ruszin nemzetiségi szószóló már lemondott önkormányzati képviselő mandátumáról.
Farkas Félix roma, Hartyányi Jaroszlava ukrán és Kreszta Traján román nemzetiségi szószóló később mondanak le mandátumukról - jegyezte meg Fuzik János.