Az Emberi Erőforrások Minisztériumának egyházi, nemzetiségi és civil társadalmi kapcsolatokért felelős államtitkára szerint napjainkban ismét előtérbe kerül a magyarság összefogásának fontossága.
Soltész Miklós Füzesabonyban, a nemzeti összetartozás napja alkalmából szervezett megemlékezésen csütörtökön azt mondta, elődeink 1920 előtt bár felismerték a veszélyt, ellene semmit nem tettek, katasztrofális nemzetiségi politikát folytattak; most pedig, amikor más veszély fenyegeti az országot, ismét előtérbe kerül a magyarság összefogásának fontossága.
A helyi KDNP és Fidesz trianoni emlékműnél tartott rendezvényén az államtitkár a történelem furcsaságának nevezte, hogy azokkal a népekkel kell közösen figyelni a fenyegető veszélyre, amelyekhez Magyarország jelentős része került.
Érvelt amellett, hogy az iskolák határon túli magyar gyerekeket fogadjanak, mondván: ezzel erősödik a magyarságtudatuk, és az itthoniak is gyarapodnak.
"Vegyük észre, hogy mennyire fontos a magyarság összefogása, ha veszély fenyegeti az országot, nemcsak sopánkodni, hanem tenni is kell" - mondta Soltész Miklós.
Kitért arra is: érdemes tudni, hogy Magyarország igazságtalan területcsorbításán túl milyen veszteségek érték az országot. "Biztatom a tanárokat", vegyék elő azokat a térképeket, irodalmi műveket amelyek bizonyítják, mekkora volt ez az igazságtalanság - tette hozzá.
A szántóföldek 57 százalékát, a legelők több mint 72 százalékát, az erdők 85 százalékát, a szarvasmarha-állomány több mint 60 százalékát vették el a trianoni békediktátummal, "vas-, réz- és sóbányáink mind eltűntek, vízerőműveink 90 százaléka, vasúthálózatunk 60 százaléka is elveszett", a tizenegynéhány milliós magyarságból 7,4 millió maradt a megcsonkított Magyarországon - sorolta a veszteségeket az államtitkár.
"Büszkék lehetünk a csonka országban maradt magyarságra" és azokra a magyarokra is, akik az elszakított területeken maradtak. Néhány éven belül felállt Magyarországon az új államigazgatás, ami hatalmas lépés volt - jegyezte meg Soltész Miklós.
A megemlékezésen a helyi Széchenyi István Katolikus Általános Iskola diákjai adtak műsort, a rendezvény végén pedig a résztvevők megkoszorúzták az emlékművet.