Ha egy nemzet, egy ország, de akár egy földrész élni akar, akkor a kereszténységre kell építenie - fogalmazott Soltész Miklós, az Emberi Erőforrások Minisztériumának (Emmi) egyházi, nemzetiségi és civil társadalmi kapcsolatokért felelős államtitkára vasárnap a csömöri reformátusok gyülekezeti otthonának ünnepélyes alapkőletételén.

Az államtitkár azt mondta: a 20. század totalitárius diktatúrái az embert tettekkel, lélekben pusztították, az ezt követő liberalizmus pedig máig rombolja, pusztítja a lelkeket.

Fotó: Máthé Zoltán/MTI

A liberális értékrendet vallókra utalva úgy fogalmazott: "a rombolás, és nem az építés áll a fejükben", nem tudnak örülni semminek, sem a települések megszépülésének, sem sportcsarnokok épülésének, a legkevésbé pedig annak, ha templomok, egyházi intézmények, iskolák épülnek, újulnak meg. A lelkek, az erkölcsi értékek rombolását támogatják, s a hagyományos alapértékek megőrzése ellenükre van, ezek szétverése az élet számos területén megmutatkozik - mondta.

Soltész Miklós kiemelte: amikor Nyugat-Európában fölszentelt templomok válnak - jobb esetben - múzeumokká, kávéházakká, legrosszabb esetben pedig mulatókká, éjszakai szórakozóhelyekké, vagy a Közel-Keleten keresztényeket ölnek meg, rombolják templomaikat, akkor Magyarországon sok száz templom szépül meg. Mindez üzenet a világ felé - tette hozzá.

Esztergály Előd Gábor, a csömöri református gyülekezet lelkipásztora felidézte, hogy eddig a helyi evangélikus templomban tartották az istentiszteleteket, A Magvető Háza gyülekezeti otthon megépülésével azonban végre régi vágya teljesül a közösségnek. Hozzátette, hogy a tervek szerint a gyülekezeti termet, lelkészi hivatalt és lelkészlakást magában foglaló épület jövő nyárra készül el. A most elhelyezett időkapszula a többi között tartalmazza a gyülekezet névsorát, a gyülekezeti újság legfrissebb számát és egy új fordítású Bibliát.

Fotó: Máthé Zoltán/MTI

Szabó István református püspök egyebek mellett arra hívta fel a figyelmet, hogy a gyülekezeti központtal álmaik beteljesüléséhez kerültek közelebb a csömöri reformátusok.

Fábri István polgármester (Csömöri Civil Egyesület) az ünnepi eseményen hangsúlyozta: az elmúlt két és fél évtizedben meghatározó szerepet játszottak, és jelentős mértékben járultak hozzá a csömöri identitás megőrzéséhez és megerősítéséhez a helyi civil szervezetek, s köztük különösen fontos helyet foglalnak el a keresztény-keresztyén közösségek.

A település vezetője beszélt arról is, hogy a gyülekezeti ház helyszíne az egész nagyközség számára is szimbolikus, hiszen ez a településrész néhány éven belül Csömör új központjává válhat.

Fotó: Máthé Zoltán/MTI

Az ünnepélyes alapkőletételen jelenlévő William McCully lelkész történelmi pillanatnak nevezte az eseményt, és tolmácsolta az ír presbiteriánus egyház szívélyes üdvözletét, valamint saját, dundonaldi gyülekezete jókívánságait. Hozzáfűzte: igyekeznek megtalálni azokat a lehetőségeket, amelyekkel, ha csekély mértékben is, de segíteni tudnak.