A ruszinok soha nem hagyták cserben a magyarokat a két nemzet közel 800 éves együttélése során - jelentette ki az Emberi Erőforrások Minisztériumának (Emmi) nemzetiségi és civil társadalmi kapcsolatokért felelős helyettes államtitkára a ruszinok nemzeti ünnepe alkalmából rendezett ünnepségen.
Fülöp Attila hangsúlyozta: a történelmi Magyarországra a XIII. században betelepített ruszinok támogatták a magyarság szabadságharcait, így a Rákóczi vezette, valamint az 1848/49-es szabadságharcot is.
Történelmünk során a ruszinok egy közösséget alkottak a magyar nemzettel, miközben soha nem hagyták el szülőföldjüket - hangoztatta a politikus.
A helyettes államtitkár emlékeztetett arra, hogy az 1910-es népszámlálás adatai szerint az akkori államhatárokon belül félmillió ruszint élt Magyarországon. Ma a létszámuk jóval kisebb, de máig megmaradt bennük a magyar közösségben élés akarásának idénye.
Ugyanakkor miközben a fejük felett folyamatosan változtak az államhatárok, teljes történelmük során megmaradtak szülőföldjükön, amihez hozzájárult a vallás megtartó ereje - fűzte hozzá Fülöp Attila.
Mindennek egyik legfőbb tanulsága - emelte ki -, hogy csak egymás segítésével képesek fennmaradni a Kárpát-medence népei, és a keresztény kultúrán alapuló összefogásra minden korábbinál nagyobb szükség van. Különösen most, amikor délkeletről más kultúra képviselői mardossák Európa határait - fogalmazott a migránsválságra célozva a helyettes államtitkár.
Arról is szólt, hogy a magyarországi 13 nemzetiség között a ruszinok is intézményeket tarthatnak fenn, így egyebek között saját óvodával és iskolával rendelkeznek.
Fülöp Attila elmondta, hogy a magyar kormány folyamatosan növeli a nemzetiségek állami támogatását, ez az elmúlt hat évben a két és félszeresére nőtt. Az idén eddig immár 170 millió forintnyi állami támogatásban részesül a ruszin kisebbség - mondta.
Az ünnepséget istentisztelet előzte meg, utána pedig kulturális műsort rendeztek a ruszin nemzeti ünnep alkalmából.