A közép-európai püspöki karok közös gyűjtést szerveznének a közel-keleti menekülttáborok megsegítésére annak a javaslatnak az alapján, amelyet Soltész Miklós, az Emberi Erőforrások Minisztériumának egyházi, nemzetiségi és civil társadalmi kapcsolatokért felelős államtitkára ismertetett csütörtökön Kazimierz Nycz varsói érsekkel.
Soltész Miklós a lengyel egyházi vezetővel folytatott megbeszélést követő sajtóértekezleten elmondta: a találkozó során egyetértettek abban, hogy a migrációs válság problémáit csak az európai nemzetek közös erejével lehet megoldani, mégpedig a probléma gyökereinél. Ezért segíteni kell az Közel-Keleten élő keresztény közösségeket, támogatni kell a helyben működő karitatív szervezeteket. Az Európát érő migrációs hullámmal kapcsolatban "minden államnak feladata és felelőssége van, és felelősséget viselnek az egyházak, a keresztények is" - jelentette ki.
Ebben a szellemben az államtitkár a Nycz érsekkel folytatott megbeszélése során arra tett javaslatot, hogy a lengyel egyházmegyék csatlakozzanak ahhoz a kezdeményezéshez, amelynek keretében október végén, november elején a közép-európai egyházak egy közös gyűjtést szerveznének a Szíriában, Libanonban és Irakban működő menekülttáborok javára. Nycz érsek pozitívan viszonyult a javaslathoz, hasonnlóképpen Jerzy Samiec, a lengyel evangélikus egyház püspöke is, akivel az EMMI államtitkára szintén csütörtökön találkozott Varsóban.
Soltész Miklós elmondta: a kezdeményezéssel Magyarország a horvát, az osztrák, a szlovák és a román püspöki karokhoz is fordult, illetve a közeljövőben megteszi ezt. A segítségnyújtáson kívül a gyűjtés célja a térségbeli nemzetek összefogása is lenne. Az államtitkár rámutatott: a menekültáradat a térség országai között feszültségeket keltett, a közös akció pedig megmutatná, hogy "az itteni nemzeteket nem lehet összeugrasztani", egy ilyen nagy probléma "katarzist is hozhat, mellyel visszatérhetünk keresztény gyökereinkhez, üzenve ezzel Európa más nemzeteinek is".
Soltész Miklós a lengyel újságírókkal a kezdeményezés mellett a magyar migrációs politikát, ezen belül a menekültek javára végzett karitatív munkát ismertette. Kiemelte: Magyarország betartja a schengeni szabályokat, megvédi a határait, és emberiességi szempontokat is figyelembe vesz.