Két budapesti kórház összesen 325 millió forint rendkívüli pénzügyi támogatást kap - jelentette be az egészségügyi ellátórendszer működtetéséért felelős helyettes államtitkár csütörtökön Budapesten, a két kórházigazgatóval közösen tartott sajtótájékoztatón.
Mészáros János közölte: a Szent János Kórház és Észak-budai Egyesített Kórházak 200 millió forinthoz, a Jahn Ferenc Dél-pesti Kórház és Rendelőintézet 125 millió forinthoz jut.
Előbbi intézményben a fűtésrendszer korszerűsítésére, utóbbiban a sürgősségi betegellátáshoz tartozó részlegek felújítására költhetik a támogatást - tette hozzá.
A helyettes államtitkár jelezte, ezt a kormányzati támogatást a fenntartó vis maior keretén, és az Egészséges Budapest Program kórházakra eső forrásain felül kapják az intézmények ahhoz, hogy a gyógyító munka zavartalan legyen.
Ralovich Zsolt, a Jahn Ferenc kórház főigazgatója elmondta, az intézmény 380 ezer ember ellátásáért felelős, a sürgősségi osztályon naponta körülbelül száz beteg fordul meg.
A most kapott támogatásból többi között külön mentőbejáratot, új betegfektető szobákat, a beteghordó ágyaknak külön tárolóhelyiséget alakítanak ki, növelik és komfortosítják a nővérszobát, minden szobában oxigénhálózatot építenek ki, klimatizálnak egyes helyiségeket, illetve javítják a váróhelyiségek szellőztetését is.
Kázmér Tibor, a Szent János kórház főigazgatója azt mondta, a rendkívüli támogatásból a fűtésrendszer korszerűsítésére költenek, és egyes épületekben cserélik a hőcserélő berendezéseket. A beruházások folyamatosak - tette hozzá.
Hozzátette, a folyamatban lévő Környezeti és Energiahatékonysági Operatív Program pályázatából pedig az épületek tető- és hőszigetelése valósul meg.
Mészáros János elmondta azt is: a fenntartó Állami Egészségügyi Ellátó Központnak van lehetősége arra, hogy az idei 5,5 milliárd forintos vis maior keretből támogatást adjon az intézményeknek egyes váratlan, a működést akadályozó, ad hoc probléma megoldására. Az idei keret többségét már elköltötték, vagy már lekötötték, így a most bejelentett támogatás ezen felüli - tette hozzá.
A helyettes államtitkár felelevenítette, hogy az előző uniós ciklusban 500 milliárd forint állt rendelkezésre a vidéki kórházak fejlesztésére. Ebből a kórházi infrastruktúrára 322 milliárd, míg eszközökre, műszerekre 104 milliárd forint jutott.
A fejlesztések tovább folytatódnak - mondta -, így 2017-2026 között a fővárosi és Pest megyei intézményhálózatra nagyságrendileg 700 milliárd forint jut az Egészséges Budapest Program keretében.