A következő években az egészségipar aránya a gazdaságon belül emelkedni fog, és a 21. század egyik meghatározó iparága lehet - mondta Jakab Zoltán, az Innovatív Gyógyszergyártók Egyesülete elnöke egy budapesti szakmai konferencián.

A Magyar Tudományos Akadémián rendezett Klinikai kutatások 2015 című konferencián Zombor Gábor egészségügyért felelős államtitkár arról beszélt, hogy az innovatív gyógyszergyártók stratégiai partnerei az egészségügynek, és Magyarországnak meg kell őriznie az innováció terén elért pozíciót. Nagy a versenyfutás az iparágban, mert itt is megfigyelhető, hogy a vizsgálatok helyszíne egyre inkább "keletre tolódik" - tette hozzá. Az államtitkár szerint a szaktudás, a korrekt adminisztráció és az etikus magatartás esélyt ad a jó pozíció megtartására. Mint mondta, a kormány azon dolgozik, hogy a gyógyszeripari innovációval foglalkozó cégekkel a stratégiai partnerség erősödjön.

Jakab Zoltán, az Innovatív Gyógyszergyártók Egyesülete elnöke szerint a gyógyszeripari fejlesztések kitörési pontot jelenthetnek a gazdaságnak, hiszen nincs még egy iparág, amely bevételarányosan a legtöbbet költene innovációra, amely mind az egészségi állapotra, mind a gazdaság helyzetére pozitív hatással van. Jakab Zoltán elmondta azt is, hogy évente háromszáz, innovatív hatóanyagra irányuló klinikai vizsgálatot végeznek, tizenötezer beteg jut ilyen formán modern kezeléshez, és becslések szerint az innováció 86-95 milliárd forintos befektetés jelent Magyarországnak, 34-38 milliárd forintos költségvetési bevételt (jellemzően adó és járulék formájában) eredményezve.

Pálinkás József, a Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal elnöke úgy vélte, szoros együttműködés szükséges a gyógyítással foglalkozók és a klinikai kutatóhelyek között, és szigorú jogi és etikai szabályozók kellenek. Olyan adminisztratív jogi eszközöket kell alkalmazni, amelyek lehetővé teszik, hogy ezeket a vizsgálatokat gyorsan, hatékonyan, és versenyképesen lehessen végezni Magyarországon - tette hozzá.