A népegészségügyi helyzet javításáért együttműködési megállapodást kötött az egészségügyért felelős államtitkárság és a Népegészségügyi Képző- és Kutatóhelyek Országos Egyesülete szerdán Budapesten.
Az aláírás alkalmából Ónodi-Szűcs Zoltán államtitkár arról beszélt, hogy az emberek egészsége nem pártpolitikai kérdés, minden kormány felelősségi körébe tartozik, ugyanakkor az erre vonatkozó stratégiáknak, akcióknak a szakma bevonásával kell készülniük.
Jelezte, az elmúlt években számos területen születettek olyan kormányzati döntések, amelyek a népegészségügyi mutatók javítását szolgálták. Ezek között említette a nemdohányzók védelméről szóló törvény szigorítását, a népegészségügyi termékadó és a mindennapos testnevelés bevezetését.
Mint mondta, ezek nyomán voltak ugyan változások, de meg kell próbálni egy új népegészségügyi stratégia mentén továbblépni.
Megjegyezte ugyanakkor azt is: az emberek egészségéért nem elsősorban az ellátórendszer a felelős, nagy az egyén felelőssége.
Ádány Róza, a Debreceni Egyetem Népegészségügyi Kar Megelőző Orvostani Intézetének intézetigazgatója arról beszélt, hogy az 1980-as évek óta közismert a magyar népegészségügyi helyzet kedvezőtlen alakulása. Mint mondta, az elmúlt évtizedekben "csak esetenkénti nekirugaszkodások" voltak az adatok javítására, de egyik program nem hozott áttörést a magyar lakosság egészségi állapotában.
A szakember közölte, azonosítani kell azokat a problémákat, amelyek válaszra, megoldásra várnak. Míg Magyarország a fertőző betegségek leküzdésében élen jár az európai országok között, addig például a daganatos, a szív- és érrendszeri betegségekben rosszak a mutatók - jelezte.
Ismertetése szerint Magyarországon a korai - a 65. életév betöltése előtti - halálozásért a daganatos betegségek tehetők felelőssé, különösen a nők körében, ahol a korai halálozás 50 százaléka valamilyen rákos megbetegedés miatt következik be. A daganatos betegségek elleni nagyon határozott fellépés sorskérdéssé vált Magyarországon - mondta a szakember.
Ádány Róza úgy fogalmazott, az ország gazdaságának ereje elsődlegesen a lakossága egészségi állapotában rejlik, minden más csak ezután következik. Hangsúlyozta, a népegészségügyi programot a legjobb tudásuk szerint fogják elkészíteni, hogy abból a magyar problémákra reflektáló és megoldást adó stratégia szülessen.