Az egyéb ágazatokhoz hasonlóan az egészségügyben nem lehet életpályamodellt kidolgozni, mert annak egységes megvalósítása a különböző foglalkoztatási jogviszonyok miatt lehetetlen - mondta az egészségügyért felelős államtitkár egy keddi budapesti sajtóbeszélgetésen.
Zombor Gábor úgy vélte, az orvosok és a szakdolgozók esetében külön-külön kell megállapodni, ami egy hosszú távú bérmegállapodást jelentene. Azt a tárca is érzékeli - tette hozzá -, hogy az ágazatban dolgozók elégedetlenségének legfőbb oka egyértelműen a bizonytalanság, "nem látják, mi lesz a következő lépés".
Problémát okoz az is - folytatta -, hogy a kapott bérkiegészítések eddig nem épültek be az alapbérbe, ez azonban jövő januártól megváltozik.
Zombor Gábor egy kérdéssel kapcsolatban beszélt arról is, hogy a szerdai két egészségügyi demonstráción nem lesz ott, hiszen - mint mondta - a májusi ágazati tüntetésen ott volt. Hozzátette: májusban felkérték, hogy vegyen részt, most azonban nem érkezett ilyen felkérés.
"Az akkor elmondottakhoz képest nem tudok újat mondani" - fogalmazott, hozzátéve, hogy minden, a hatáskörébe tartozó kérést, amely az ágazati egyeztetéseken elhangzott, teljesítette a kormány, vagy elindult azok megvalósítása.
A kórházadósságról szólva az államtitkár elmondta, jelenleg egyhavi finanszírozás hiányzik a kórházak költségvetéséből, április 1-jéig a lejárt szállítói tartozásokat kiegyenlítették, ez 60 milliárd forintot tett ki.
Zombor Gábor elmondta azt is, hogy a bevándorlással kapcsolatban eddig nem merültek fel pluszigények az egészségügyi ellátásban, azonban elővigyázatosságból a szentesi kórházban új fertőzőosztály megnyitását kezdeményezték.
"Ennek előkészítése folyik, azonban indok a kialakításra nincs" - nyomatékosította.
Balog Zoltánnak, az emberi erőforrások miniszterének tájékoztatása szerint az új budapesti kórházat a kapacitásokat nézve Budán kellene létrehozni, azonban várják még a Fővárosi Közgyűlés álláspontját a kérdésben - tette hozzá.
Egyelőre több javaslat látszik a megvalósításra - mondta a miniszter, ezek között említett egy esetleges zöldmezős beruházást, egy félkész épület befejezését vagy egy meglévő intézmény rekonstrukcióját. A leendő kórházra szánt költségvetési forrás attól is függ majd, hogy melyik elképzelést valósítják meg.
A miniszter emlékeztetett arra, hogy az egészségügyi ágazat jövőre 53 milliárd forinttal kap többet az idei előirányzatnál. Az Egészségbiztosítási Alap jövő évi kiadási főösszege 1963 milliárd forint, a jövő évi költségvetésen belül az egészségügyi szakdolgozók és orvosok mozgóbérének korrekciójára 12,8 milliárd forint áll rendelkezésre.
Elmondta azt is, hogy a költségvetés 2,5 milliárd forint forrást biztosít a fiatal szakorvosok támogatására, így ők a szakvizsga megszerzését követően is a rezidensösztöndíjhoz hasonló mértékű támogatásban részesülhetnek.
A háziorvosi ellátórendszer megújításának folytatásaként, az alapellátás megújításának második ütemére 10 milliárd forintot fordítanak. Ez a 2016-os költségvetést tekintve többletforrás, ugyanis a háziorvosi ellátórendszer megújításának első ütemére kifizetett 10 milliárd forint beépült a háziorvosi finanszírozásba.
A gyógyszertámogatás az előző évhez képest csaknem 7 milliárd forint növekedést mutat, emelkedik a gyógyászati segédeszközök támogatása 4,9 milliárd forinttal.