A jövő évben 50 millió forintot biztosít az Emberi Erőforrások Minisztériuma az újraélesztés iskolai keretek között zajló oktatására - közölte az egészségügyért felelős államtitkár kedden Budapesten.

Horváth Ildikó az újraélesztés világnapjához, október 16-ához kapcsolódó sajtótájékoztatón, egy XII. kerületi általános iskolában azt mondta, ebből a pénzből a 7. évfolyamos diákoknak lesz lehetőségük arra, hogy elsajátítsák az újraélesztés technikáit az Országos Mentőszolgálat (OMSZ) munkatársainak segítségével.

Hozzátette, a laikus életmentés, az újraélesztés tanulható, és egy felsős diák már rendelkezik kellő fizikai erővel, bátorsággal, fegyelmezettséghez ahhoz, hogy adott esetben segíteni tudjon egy másik emberen.

Az államtitkár azt mondta, Magyarországon - a mentőszolgálatnak köszönhetően - van már hagyománya a laikus életmentésnek, és fontos, hogy ez a program támogatást kapjon. Ezért indítják el a 7. évfolyamos diákoknak az újraélesztés oktatását. A program során azt is szeretnék elérni, hogy minden iskolában legyen egy olyan felnőtt, aki ért az újraélesztéshez.

Csató Gábor, az OMSZ főigazgatója elmondta: a mentőszolgálat évente 8 ezer esetben találkozik közterületi újraélesztéssel, és a különböző programoknak köszönhetően az elmúlt két évben megduplázódott a sikeres újraélesztések száma. Kiemelte, percenként tíz százalékkal csökken annak az esélye, hogy a bajba jutott túlélje a rosszullétet.

A főigazgató beszélt a két éve működő, az életmentést segítő Szív City nevű mobilapplikációról, és a "nyitott mentőállomások" projekt keretében útjára indított Hősképzés programjukról, amelynek keretében szintén el lehet sajátítani az újraélesztést.

A világnap alkalmából szerdán 136 mentőállomás lesz nyitva a civilek előtt, ezeken a helyeken az érdeklődők bepillantást nyerhetnek a mentők munkájába - közölte.

Bernyák Adrienn, a Zugligeti Általános Iskola igazgatója örömét fejezte ki a program elindítása miatt, mondván, egy fontos ismeretet sajátíthatnak el a tanulók.