Ez év végére megszülethet az önálló népegészségügyi intézményről szóló jogszabálytervezet, így 2015 első negyedévében akár meg is kezdheti működését az intézmény – mondta az Emberi Erőforrások Minisztériumának egészségügyért felelős államtitkára szerdán Budapesten az MTI-nek.
Zombor Gábor egy szakmai fórum után nyilatkozva úgy fogalmazott: az év végére az intézménnyel kapcsolatos konkrét elképzelések akár jogszabály szintjén is megjelenhetnek, és maga a rendszer a jövő év első negyedévében kialakulhat. Szeretnék, ha ekkorra már működne az intézmény, hiszen "ez tulajdonképpen döntés, részben finanszírozási döntés kérdése" - tette hozzá.
Mint mondta, a rendszer minden eleme "már működik valahol", azokat csak össze kell kapcsolni. Az újdonság az, hogy a kórházak az eddigi tevékenységüktől kicsit eltérően egészségfejlesztési tevékenységet is folytatnak majd – magyarázta az államtitkár. Hangsúlyozta: az a cél, hogy egy olyan, az állam és a minisztérium által irányított népegészségügyi struktúra jöjjön létre, amelynek van egy központi irányítása - amely részben a minisztériumból, részben pedig a központi módszertani intézményből áll -, és van egy nagyon széles körű lefedettséget biztosító helyi szintje. Ez a szint az egészségfejlesztési irodák, illetve a minden kórházban létrehozandó irodák rendszeréből áll - közölte az államtitkár. Hozzátette: ezekben az irodákban fogják tartani a kapcsolatot a háziorvosokkal, a házi gyermekorvosokkal, az iskola-egészségügyben dolgozókkal, a körzeti fogorvosokkal és a foglalkozás-egészségügyi orvosokkal. Egy olyan rendszer alakulna ki, amelynek "van feje, törzse és lába"; ami végig tudna menni az egész ellátórendszeren – összegzett Zombor Gábor.
Arra a kérdésre, hogy az átalakítás mennyiben érinti a háttérintézményeket, az államtitkár azt felelte: az Államreform 2 – amely 2015. január elsején indul, és az állami bürokrácia csökkentését tűzte ki célul – érintheti a háttérintézményeket, erről jelenleg folynak a tárgyalások.
Zombor Gábor a múlt héten jelentette be, hogy a kormányzat önálló népegészségügyi intézetet hozna létre, amely a minisztérium szakmai felügyelete mellett módszertani feladatot is elláthat. Az államtitkár akkor arról számolt be, hogy azokért a népegészségügyi célokért, amelyeket eddig több intézményen keresztül akartak elérni, a jövőben egységes szervezetben kívánnak tenni; minden kórházban egy népegészségügyi állomást vagy irodát hoznának létre, az egyrészt szűrőállomásként, másrészt egészségfejlesztési központként működne.