Jó lépésnek bizonyult Magyarország 2013-as csatlakozása az Eurotransplanthoz, hiszen ezáltal több szervátültetésre volt lehetőség itthon - erről az egészségügyért felelős államtitkár beszélt pénteken sajtótájékoztatón.

Horváth Ildikó kiemelte, ezzel együtt ezen a területen is keresik a továbblépés és a különféle együttműködések lehetőségét, hogy a magyar betegeknek még nagyobb esélyük legyen donorszervhez jutni.

Ennek jegyében tartanak pénteken a V4-ek illetékes szervezeteivel közös tanácskozást, amelynek fő témája az élődonoros veseátültetéshez kapcsolódó keresztdonáció és a külföldi elhunytból történő szervadományozás jogi lehetőségeit járja körül.

Fotó: Kontra Dorka

Mihály Sándor, az Országos Vérellátó Szolgálat (OVSZ) transzplantációs igazgatója beszámolt arról, hogy a V4-ek országaiban hasonló a jogszabályi környezet a szervadományozást illetően. Akárcsak Magyarországon, Csehországban, Szlovákiában és Lengyelországban is a feltételezett beleegyezés elve érvényesül, tehát ha az elhunyt még életében írásban nem tiltakozott szervei továbbadományozásáról, akkor szervei transzplantálhatók.

A szakmai tanácskozás célja, hogy speciális esetekre alakítsanak ki együttműködést az országok, és az egyik ilyen a külföldi állampolgár Magyarországon bekövetkezett agyhalála esetére vonatkozó eljárásrend kialakítása szervkivételhez.

Mihály Sándor elmondta, javaslatuk szerint felveszik a külföldi elhunyt származási országának illetékes szerveivel a kapcsolatot, hogy kiderítsék, van-e akadálya a magyarországi szervkivételnek cseh, lengyel, szlovák állampolgárok esetében.

Piros László, az Egészségügyi Szakmai Kollégium Transzplantációs Tagozatának vezetője a keresztdonációval kapcsolatos nemzetközi együttműködés lehetőségéről és az ehhez szükséges hazai szabályozás módosításáról beszélt. Elmondta, az élődonoros veseátültetéshez kapcsolódó keresztdonáció hatékonyabbá tétele érdekében az OVSZ a transzplantációs tagozattal egy egységes programot dolgozott ki. Ennek legfontosabb elemei az ide vonatkozó jogszabályok módosítása, és a szervet adományozó és azt fogadó emberek közötti optimális egyezést kereső algoritmus megalkotása.

Úgy vélte, a V4 országok között keresztdonációs együttműködés kialakítása elősegítheti az egymással kompatibilis emberek felkutatását és azonosítását. Hozzátette: a keresztdonáció egy új lehetőség az adományozó donorok és szervekre szoruló betegek számára, és nőhet az élődonoros átültetések száma.

Fotó: Kontra Dorka

Tavaly 505 szervátültetést végeztek Magyarországon, amelyek közül 119 esetben külföldről érkezett az életmentő szerv magyar beteg részére. A veseátültetések száma is emelkedett tavaly, a 335 beavatkozás közül 290 esetben elhunyt donorból, 45 esetben élőből nyertek szervet. A májátültetések száma is nőtt, tavaly 80 ilyen beavatkozás történt, ami 8,11 százalékkal magasabb mint 2017-es adat. Kombinált vese-hasnyálmirigy átültetésből ötöt végeztek tavaly.

A két hazai szívtranszplantációs központban 62 szívátültetést végeztek 2018-ban, és a program indulása óta a tavalyi esetszám volt a rekord eddig. Hazai tüdőátültetést 23 esetben végeztek, a program 2015-ös indulása után 2016-ban 17, míg 2017-ben 21 tüdőátültetés volt.