Hagyományosan minden évben, március 24-én ünnepeljük a Tuberkulózis Világnapját. Ekkor emlékezünk meg Robert Kochról, aki 1884-ben elsőként azonosította a tuberkulózist okozó mikrobaktériumot. Az alkalom lehetőséget ad arra, hogy értékeljük a TBC ellátás területén végzett munkát, összevessük a hazai eredményeket a nemzetközi eredményekkel és elvárásokkal. A TBC – s megbetegedések magyarországi helyzetét szakemberek közösen elemezték a Nemzeti Tuberkolózis Partnerségi Fórum ülésén.
Az egészségügyi ágazatvezetés, hatóságok, egészségügyi intézmények és civil szervezetek széles körű összefogásának és együttműködésének eredményeképpen sikeres a TBC visszaszorítása hazánkban. A cél az eddig elért eredményeink további javítása. A 2014-ben az új TBC-s megbetegedések száma egymillió lakosra vetítve kevesebb, mint 100 volt. Ez azt jelenti, hogy Magyarországon tíz százaléknál is nagyobb arányú a megbetegedések éves csökkenése, míg Európában ez átlagosan csak öt százalék. Magyarország ma már azon országok táborába került, ahol a TBC megbetegedések előfordulása ritka.
A javuló tendencia évek óta töretlen, annak ellenére, hogy ez az arány az egyes szomszédos országokban rendkívül magas és az illegális bevándorlók által okozott megbetegedések - a nyugati országokhoz hasonlóan - további kihívások elé állítja hazánkat.
A további csökkenés eléréséhez meg kell tartani az eddigi jó gyakorlatokat, fejleszteni kell a betegség felfedezésére alkalmas módszereket és válaszolni kell az új kihívásokra (pl. rizikócsoportok, migránsok célzott szűrése, látens TBC, gyógyszer-rezisztencia kérdései).
Változatlan trend mellett Magyarországon is reálisnak tekinthető a WHO által kitűzött cél, melynek értelmében megszüntethetőek a TBC megbetegedések 2035-ig (kevesebb mint 10 beteg egy millió lakosonként).
Az Egészségügyért Felelős Államtitkárság az elért eredmények megőrzését és további javítását kiemelt prioritásként kezeli. A következő időszakra vonatkozó feladatokat az „Egészséges Magyarország 2014-2020” egészségügyi ágazati stratégiában megfogalmazott célokhoz kapcsolódó, jelenleg előkészítés alatt álló szakpolitikai program tartalmazza majd, melynek szakmai és társadalmi egyeztetése a közeljövőben indul.