Az egészség a jóléti gazdaság meghatározó pillére, egyben a fenntartható gazdasági fejlődés és a demográfiai fordulat kulcseleme, amibe invesztálni kell, mert a jó egészség egy jobb jövőhez vezet - jelentette ki Horváth Ildikó egészségügyért felelős államtitkár hétfőn a Foglalkoztatási Szociálpolitikai Egészségügyi és Fogyasztóvédelmi Tanács (EPSCO) ülése után az MTI-nek adott brüsszeli nyilatkozatában.
Az államtitkár elmondta, hogy az EPSCO-ülés kiemelt témája volt a jóllét gazdaságának egészségügyi dimenziója, a gyógyszerpolitika, az EU szerepe a globális egészségügyi folyamatokban. Hozzátette: a vitán résztvevő uniós országok egészségügyi miniszterei egyetértettek abban, hogy az egészségügyet prioritásként kell kezelni uniós szinten, és különös figyelmet kell szentelni a rákos betegségek visszaszorításának, a gyógyszerhozzáférés megkönnyítésének és a betegségmegelőző programoknak.
Horváth Ildikó a jó magyar gyakorlatok részeként megemlítette a három generáció az egészségért betegségmegelőző programot, amely a nagyszülők, a szülők és a gyerekek generációjának is kínál olyan megelőzési formákat, amelyek segítségével hosszabban és egészségesebben tudnak majd élni.
"A munkát generációkon átívelően kell tervezni és végrehajtani, ahogy erre törekszik Magyarország is a program keretében. Fontos továbbá azonosítani, megfelelő kutatási programokon keresztül kipróbálni és kiterjeszteni az időskorúak aktív munkaerőpiaci és társadalmi részvételét erősítő programokat"- jelentette ki az egészségügyi államtitkár.
A gyógyszerpolitikával kapcsolatban kifejtette, hogy ösztönözni kell a hatóanyag gyártás hazahozatalát a harmadik országokból, illetve a hiányállapotok előrejelzése és kezelése érdekében az ellátási lánc valamennyi szereplőjével élő dialógust kell kialakítani.
Beszélt továbbá az úgynevezett paralel kereskedelemről, amely uniós alapelv szerint a párhuzamos import és export lehetősége, tehát a gyógyszereket meglehet vásárolni és értékesíteni az EU-n belül a nemzetközi gyógyszeripari kereskedelem szabályainak betartásával. Az államtitkár szerint ennek az a fonákja, hogy egy adott országban gyógyszerhiányhoz vezet, így a paralel exportról párbeszéd indult uniós szinten és egy stratégia kidolgozása a cél, amely 5 éves távlatokban határozná meg az európai gyógyszerpolitikát.
Az uniós cselekvések tervezése során fontos, hogy megfelelően építsünk az érintettek - a betegek és hozzátartozóik - véleményére -tette hozzá végezetül az államtitkár.