A rendszerváltás óta a legnagyobb, több mint 500 milliárd forintos fejlesztést hajtottunk végre az elmúlt években az egészségügyben, amelynek keretében országszerte újultak meg a kórházak, rendelők. Több mint 104 milliárd forint új gépek, eszközök vásárlását szolgálta.

Magyarország erősödik, így 2016-ban a kormány egy több évre szóló béremelési programot indított el az egészségügyi dolgozók számára, amelynek első lépéseként 2016. szeptembertől a szakdolgozók átlagosan 26,5 százalékos, míg a szakorvosok és kórházi szakgyógyszerészek 107 ezer forintos béremelésben részesültek. A béremelés idén tovább folytatódik.

A kormány a 2016-os év végével újabb adósságtól szabadította meg a kórházakat, hogy stabil pénzügyi helyzettel működhessenek és a betegellátás fejlesztésére koncentrálhassanak. 2016. végén a kormány úgy döntött, hogy 70 milliárd forintot kapnak a kórházak lejárt adósságaik kifizetésére és fejlesztésekre.

Felhívjuk a figyelmet arra is, hogy a szocialisták mai sajtótájékoztatójukon valótlan állításokat fogalmaztak meg az Állami Egészségügyi Ellátó Központ (ÁEEK) működésével kapcsolatban. Az ÁEEK a központosított országos közbeszerzési eljárásokért, valamint az általa fenntartott intézmények által folytatott közbeszerzések felügyeletéért felelős.

Az ÁEEK által lefolytatott beszerzések nyilvánosan elérhető honlapjukon: https://www.aeek.hu/kozbeszerzesi-eljaras-alapjan-megkotott-szerzodesek-es-egyeb-dokumentumok. A kórházak által lefolytatott közbeszerzések dokumentációja az intézmények saját honlapján tekinthető meg. Az ÁEEK mint fenntartó a kórházak által benyújtott, dokumentációval és gazdaságossági számítással alátámasztott közbeszerzési tervet hagyja jóvá. Ennek alapján a kórház, mint önálló gazdasági egység hajtja végre a közbeszerzést. A kórházakban megkötött szerződéseket az adott intézmény önállóan kezeli, és annak lejártakor gondoskodik az újabb közbeszerzés – előbb alkalmazott módon történő – szervezéséről.

A tavalyi évben az ÁEEK-hez összesen 75 intézmény nyújtott be összesen 474 közbeszerzési eljárást vizsgálatra. Ezeknek az eljárásoknak az értéke 78, 907 milliárd forint volt.

Az egyedi eljárások ellenőrzésének az átlag időtartalma 32 munkanap volt a tavalyi évben, 2017. január elsejétől az eljárási idő maximum 25 napra csökken.

Az ÁEEK fenntartása alá eső intézmények közül, 33 intézmény nem nyújtott be közbeszerzési eljárást ellenőrzés céljából.

Az ÁEEK az összes eljárást tekintve a jogszabályoknak megfelelően járt el.