A szervezett népegészségügyi szűrést erősítik a szűrőbuszos vizsgálatok, mert az eredmények bekerülnek a rendszerbe, és a következő években behívják a résztvevőket - mondta Horváth Ildikó egészségügyért felelős államtitkár pénteken Nógrádszakálon, a Helybe visszük a szűrővizsgálatokat elnevezésű program idei körútjának utolsó állomásán. A buszok 109 helyszínen jártak idén.
Horváth Ildikó kiemelte, olyan településekre érkeztek a szűrőbuszok, amelyekről nehezebb bejutni a szűrőközpontokba. Az ingyenes szűrések, állapotfelmérések mellett a szakemberek egészségügyi tanácsokat is adnak.
Fontosnak nevezte, hogy a szív- és érrendszeri, valamint a daganatos megbetegedésekre irányuló szűrések eredményei bekerülnek a házorvosok adatbázisaiba.
Az államtitkár a megelőzés fontosságát hangsúlyozva kitért az influenzajárványra is. Azt szorgalmazta, hogy az emberek kérjék a védőoltást, hozzátéve: ezek egy részét az állam ingyenesen biztosítja a kockázati csoportokba tartozók számára, így 1,3 millió oltóanyagot már kiszállítottak a háziorvosokhoz. Azok kapják meg ingyen, akik elmúltak 60 évesek, és valamilyen krónikus betegségük, például asztmájuk vagy diabéteszük van.
Horváth Ildikó az egészségügyi és szociális ágazatban dolgozókat arra kérte, hogy ők is oltassák be magukat a saját védelmükben és az ellátás biztonsága érdekében.
Surján Orsolya helyettes országos tisztifőorvos ismertette: a szűrőbuszok 18 ezer kilométert tettek meg, 109 helyszínen csaknem tízezer ember szűrővizsgálatát végezték el, a legfőbb halálokokra, a keringési és a daganatos betegségekre fókuszálva.
Elmondta, hogy a kardiológiai, valamint méhnyakrák- és a vastagbélrákszűrés érhető el a buszokon. A regisztrációt követő általános állapotfelmérésen a résztvevők több mint felénél találnak valamilyen problémát. Az orvosok tanácsadásra, háziorvoshoz vagy további vizsgálatra küldik a betegeket, ha szükséges, szív-ultrahangvizsgálatot is végeznek a helyszínen.
A lakosság számára az a leginkább vonzó, hogy olyan szakorvosok jönnek helybe, akikhez a legnehezebben jutnak be a szakrendelőbe - tette hozzá Surján Orsolya.
Bercsényi Lajos, a salgótarjáni Szent Lázár Megyei Kórház főigazgatója köszönetet mondott azoknak a háziorvosoknak, védőnőknek és polgármestereknek, akik előkészítik a helyben végzett szűréseket.
Nagy Ferenc, a programban gyermekszemészeti vizsgálatokat végző Magyar Máltai Szeretetszolgálat projektvezetője azt mondta, ez a szűrés nemcsak szakmailag széles spektrumú, de a jól segítés legjobb példája is.
Radvánszky Judit (MSZP) polgármester a lehetőséget megköszönve elmondta, Nógrádszakál azért kapott kiemelt figyelmet, mert a 30 legszegényebb település között van, és sokaknak gondot jelent, hogy eljussanak Szécsénybe, Balassagyarmatra vagy Salgótarjánba.