Budapesten három-négy év alatt lehet elérni, hogy a sürgősségi ellátás jelentős része megújuljon, erre a kormány idén 50 milliárd forintot költ - mondta Ónodi-Szűcs Zoltán egészségügyi államtitkár az M1 aktuális csatorna kedd reggeli műsorában.
Az államtitkár tájékoztatása szerint az országszerte működő 67 sürgősségi osztály közül a vidékiek mostanra mind megújultak, a fővárosi ellátás fejlesztésére pedig ebben az évben kormányzati forrásból 40 milliárd, uniós forrásból még hozzávetőlegesen 10 milliárd forintot fordítanak.
Emellett készül egy új ellátásszervezési koncepció annak érdekében, hogy a betegeknek minél kevesebbet kelljen utazgatniuk a különböző ellátási pontok között - közölte.
Ónodi-Szűcs Zoltán szerint van elég szakember ezen a területen. Az ösztöndíjrendszer jól működik az ágazatban, ezt támasztja alá, hogy tavaly a hat évvel ezelőttihez képest feleannyian, mintegy négyszázan kértek hatósági bizonyítványt külföldi munkavállaláshoz. Idén is mintegy kilencszáz, a szakorvosképzésben részt vevő igényelt ösztöndíjat, és tulajdonképpen mindannyian meg is kapták azt - tette hozzá.
Kijelentette: azokat az eseteket, amelyekben szakorvosi segítség nélkül kell ügyelnie egy rezidensnek, ki kell vizsgálni, mert ez szabálytalan. Ugyanakkor véleménye szerint "erős" azt állítani, hogy ez általános probléma lenne.
A kormány múlt szerdán jelentette be, hogy március 1-jével duplájára emelkedik a sürgősségi ellátás finanszírozása, így az I-es, a II-es és a III-as ellátási szinten működő sürgősségi betegellátó osztályok már 11,3 millió, 23,5 millió, illetve 31 millió forintot kapnak havonta fix díjként, és ezt az összeget szabadon használhatják fel, akár béremelésre vagy eszközbeszerzésre.