Az elmúlt öt évben minden kormányzati intézkedésnél a családok érdekei voltak a középpontban, és ez a jövőben is így lesz - mondta az Emberi Erőforrások Minisztériumának család- és ifjúságügyért felelős államtitkára kedden Kecskeméten.
Novák Katalin a Nők a Nemzet Jövőjéért Egyesület rendezvényén hangsúlyozta: a jövő évtől bővülnek ki a családi adókedvezmények, négy éven keresztül felmenő rendszerben emelik a családi adókedvezmény összegét, ami azt jelenti, hogy 2019-re a jelenlegi kétszeresére emelkedik a kétgyermekes családok adókedvezménye. Jelenleg gyermekenként 10 ezer forint a kétgyermekes családi adókedvezmény, amely 2019-re gyermekenként 20 ezer forintra emelkedik - mondta az államtitkár, hozzátéve, hogy 2019-re a családi adózásnak köszönhetően 300 milliárd forinttal több marad a családoknál.
Novák Katalin fontosnak nevezte, hogy a kormány döntése értelmében folytatódik a bölcsődei férőhelyek bővítése. A jövő évtől lehetővé teszik, hogy a kisgyermekes édesanyák akár gyermekük féléves korától igénybe vehessék a gyed extrát, azaz úgy mehessenek vissza a munkaerőpiacra, hogy nem kell elesniük az őket megillető anyasági támogatástól - mondta. Hangsúlyozta: az elmúlt 5 év családbarát intézkedéseinek köszönhetően ma már kevesebbe kerül gyermeket nevelni, mint korábban.
Az elmúlt öt évben folytatott kormányzati politika kedvező hatásaként értékelte azt, hogy csaknem tíz százalékkal nőtt a házasságkötések száma a 2002 és 2010 közötti jelentős csökkenés után. Az államtitkár a statisztikai adatokat ismertetve azt mondta, egyre több gyermek születik Magyarországon, a termékenységi mutató jelentősen javult, annak ellenére, hogy az úgynevezett Ratkó-korszakban születettek unokái is lassan kikerülnek a szülőképes korból.
Az Orbán-kormány családbarát intézkedései azt jelentik - mondta Novák Katalin -, hogy a családi adókedvezménynek köszönhetően jelentős összeg marad a családok pénztárcájában, ma már felmenő rendszerben nem kell fizetni a tankönyvekért, kibővült az ingyenes gyermekétkeztetés rendszere. Csak az ingyenes gyermekétkeztetésnek köszönhetően 230 ezerrel több gyermek étkezhet ingyenesen étkezni, mint ezt megelőzően - tette hozzá.
A gyed extra bevezetése, bővítése, a nők számára megteremtett munkavállalási lehetőségek, a bölcsődeépítések, az óvodai férőhelyek bővítése azt a célt szolgálják, hogy Magyarországon jó legyen gyermeket nevelni, ne legyen jelentős teher a gyermekvállalás.