Október 18-a 2007 óta az emberkereskedelem elleni küzdelem európai napja. Az Emberi Erőforrások Minisztériuma ezen alkalomból is fontosnak tartja hangsúlyozni, hogy Magyarország alapértékeivel összeegyeztethetetlen, hogy polgárai, illetve a hazánkban tartózkodók a modern rabszolgaság áldozatává váljanak. Az emberkereskedelem elleni hatékony fellépést segíti a Belügyminisztérium által koordinált Emberkereskedelem Elleni Nemzeti Koordinációs Mechanizmus, mely széles körű kormányzati és civil szervezeti tagsággal működik.
Magyarország az emberkereskedelem tekintetében alapvetően kiindulási és tranzit ország, de az utóbbi években sajnos célországként is fenyegetett. Számos magyar polgár európai országokban válik áldozattá, de a nemzetközi emberkereskedelem mellett létező jelenség az országon belüli is. Az emberkereskedelem magában foglalja a prostitúciós vagy kényszermunka jellegű kizsákmányolást, a szervezett koldultatást, az illegális örökbefogadást, illetve a szervkereskedelmet. Az áldozatok leginkább veszélyeztetett csoportokhoz tartozó, kiszolgáltatott személyek, akiket gyakran nem is erőszakos módszerekkel, hanem jól fizető munkalehetőség hamis ígéretével toboroznak.
Az emberkereskedelem elleni fellépésben az Emberi Erőforrások Minisztériuma tevékenyen részt vállal. A tárca forrást biztosít az áldozatok számára védett elhelyezést, szükség szerinti teljes ellátást, jogi, pszichológiai segítségnyújtást biztosító átmeneti szállások működéséhez. A tárca 2014-ben az első számú átmeneti szállás éves támogatási összegét egyharmadával megemelte, ez plusz férőhelybővítést tett lehetővé. Emellett 2014-ben forrást teremtett egy új átmeneti szállás létrehozásához, mely 2015. január 15-től megkezdte működését. Ezen intézkedéseknek köszönhetően, az emberkereskedelem áldozatait fogadó férőhely kapacitás több mint kétszeresére nőtt. Az idei évben európai uniós forrásból lehetőséget teremtünk az emberkereskedelem áldozatai számára is a félutas házak szolgáltatásainak igénybevételére.
Figyelem! Ha önt vagy ismerősét, rokonát erőszak éri a kapcsolatában, vagy ha valakiről úgy véli, emberkereskedelem áldozata lett, akkor hívja az Országos Kríziskezelő és Információs Telefonszolgálatot, ami belföldről minden hálózaton keresztül ingyenes: 06-80-20-55-20! (További információk a www.bantalmazas.hu weboldalon.)