Az Erzsébet-program nemcsak a családok, a nyugdíjasok, a fogyatékossággal élő emberek vagy a szociálisan rászoruló gyerekek üdültetéséről, táboroztatásáról szól, hanem Magyarország, a magyarok lakta területek értékeinek, hagyományainak, természeti kincseinek és kultúrájának bemutatásáról is.

Novák Katalin azt hangoztatta, hogy a Erzsébet-program ma már nemzetközileg is elismert, sikeres és komplex program, ezért a kormány továbbra is támogatni fogja.

Fotó: Bartos Gyula/EMMI

Emlékeztetett arra, hogy a program keretében eddig több mint négyszázezren tudtak üdülni, köztük kétszázezer gyerek.

Az államtitkár minderről a Duna Palotában tartott történelmi, kulturális Erzsébet-vetélkedőn beszélt, amelyet a Kárpát-medencében élő magyar diákoknak hirdettek meg. Az idei, harmadik versenyre négyszáz csapat regisztrált, köztük felvidéki, erdélyi és kárpátaljai versenyzők is.

Fotó: Bartos Gyula/EMMI

A döntőn részt vevő csapatok és felkészítő tanáraik egymillió forint értékű vízparti üdülési lehetőséget és tárgynyereményeket kapnak.

A rendezvényen átadott tájékoztató az olvasható, hogy a kormány négy évvel ezelőtt tűzte ki célul kedvezményes üdülési, pihenési lehetőség biztosítását a rászorulóknak az Erzsébet-program keretén belül, amelyet a Magyar Nemzeti Üdülési Alapítvány működtet.

Fotó: Bartos Gyula/EMMI

A programnak két alappillére van: a szociális üdültetés, valamint a nemzeti táboroztatás, amely a gyermekek tartalmas pihenésének lehetőségét biztosítja, állami finanszírozással. Utóbbira folyamatosan lehet jelentkezni.

Novák Katalin elmondta, a fiatalokat zömében három helyszín várja: a balatonberényi, a fonyódligeti és a zánkai Erzsébet-tábor, ahol egy- vagy kétezer forint önerő befizetése mellett három vagy hat napra teljes ellátást kapnak.

Jelezte azt is, hogy az Erzsébet-táborok között már egy határon túli is van: a székelyföldi Ivón százötven gyerek nyaralhat.