A 21. század egy olyan kor, amelyben, ha nem küzdünk meg nap mint nap a közös identitásunkért, akkor azt könnyen elveszíthetjük – mondta az Emberi Erőforrások Minisztériumának család- és ifjúságügyért felelős államtitkára a Gombaszögi Nyári Tábor megnyitóján szerdán Krasznahorkaváralján. Novák Katalin rámutatott: a magyar–magyar összetartozásért éppen ezért minden nap tenni kell, és tesz is a magyar Kormány.

Az államtitkár hangsúlyozta, hogy a 21. századi magyar–magyar összetartozás megélése egyfelől könnyebb, hiszen nincs szükség útlevélre ahhoz, hogy átlépjük a magyar–szlovák országhatárt, egyszerűbben tudunk határon kívül élő magyar barátainknak magyar nyelvű könyveket ajándékozni, az új utaknak köszönhetően gyorsabban is jutunk el egymáshoz, és a politikában is kevésbé kockázatos őszintén beszélni a demokráciában, mint 30 évvel ezelőtt.

Másfelől, ha nem vigyázunk, akkor nem csökkenni, hanem nőni fog a távolság Budapest és Gombaszög között. Ha nem tanítjuk és tanuljuk a magyar–magyar összetartozást, akkor az autópályák ellenére egyre messzebb kerülhetünk egymástól.

Novák Katalin arra is felhívta a figyelmet, hogy a Nemzeti Alaptantervben lefektetett határokon átívelő nemzeti értékeket is a mindennapi életben kell értelmezni és megélni. Nemzetpolitikánk akkor eredményes, ha mi magyarok – határainkon innen és túl – képesek vagyunk magunkat együtt jól érezni.

A Gombaszögi Nyári Tábor a felvidéki magyar egyetemista és főiskolás fiatalok találkozóhelye. A rendezvényen idén 18 szervezet, 9 diákklub mintegy 150 programmal várja a látogatókat. A közéleti, művészeti és tudományos előadások lehetőséget teremtenek a szórakozásra és a politikai eszmecserékre egyaránt. A programokon ezúttal is nagy hangsúlyt kap a nemzeti integráció ügye és a Kárpát-medencei magyar közösségek erősítése.