A világ legnagyobb tanórája elnevezésű, az ENSZ által életre hívott kezdeményezés célja, hogy a gyerekekkel közösen áttekintsék, mit tehetnek az olyan elvontnak tűnő célokért, mint a béke vagy a megújuló energiaforrások - mondta Novák Katalin család- és ifjúságügyért felelős államtitkár.

Novák Katalin a sajtótájékoztató előtt a Fazekas Mihály Gyakorló Általános Iskola és Gimnázium egyik osztályának tanórát tartott, amelyen az ENSZ által meghirdetett, 2030-ig szóló 17 globális cél közül főként az egészséges életmódról beszélgetett a gyerekekkel.

Novák Katalin tanórát tart Fotó: Marjai János/MTI

Tájékoztatása szerint emellett a célkitűzések közé tartozik a fenntartható fejlődés, a megújuló energiaforrások, a béke, a biztonság vagy a megfelelő színvonalú oktatáshoz való hozzáférés is, de az a tanóra lényege, hogy a gyerekek maguk fedezzék fel, melyek a legfontosabb globális ügyek az előttünk álló tizenöt évben.

Hozzátette: fontos, hogy beszéljünk a Föld szintjén megjelenő kihívásokról, de legalább ilyen fontos, hogy ezt lefordítsuk a gyerekek saját életére. Elmondják nekik, ezek mit jelentenek a hétköznapjaikban, hogy ők maguk és a családjuk mit tud tenni azért, hogy felelős módon éljenek, hogy "megőrizzük ezt a bolygót legalább olyannak, amilyen most".

Aáry-Tamás Lajos, az oktatási jogok biztosa arról beszélt: tapasztalata szerint a gyerekek többre képesek 45 perc alatt, mint nemzetközi jogászok vagy szakértők évtizedek alatt. Ezért úgy gondolja, hogy ha a felnőttek megfogadnák az általános iskolások tanácsait, akkor 2030-ra "nagy valószínűséggel közelebb jutnánk a globális célok megvalósításához".

"A gyerekek is tehetnek a fenntartható fejlődésért." Fotó: Marjai János/MTI

Tausz Katalin, a tanóra anyagát "a gyerekek nyelvére fordító" UNICEF Magyar Bizottság tagja elmondta, az ENSZ globális céljai és a gyermekalap alapvető céljai között sok közös van, ilyen a gyermekszegénység megszüntetése, a minőségi oktatás vagy az egészséghez való jog. Az UNICEF céljainak középpontjában a gyerekek jogai állnak, a szervezet meggyőződése, hogy a globális célok is csak a gyerekek jogainak megismerésén, értelmezésén és a felnőttek általi elismertetésén keresztül valósíthatók meg.

Tausz Katalin szólt Ébresztőóra programjukról, amely eddig hatezer gyerekhez jutott el, annak keretében az UNICEF egy munkatársa az iskolában a gyerekjogokról beszélget a tanulókkal.

Matolcsy Miklós, a magyarországi tanóra szervezőjének, lebonyolítójának, a PontVelem Nonprofit Kft.-nek az ügyvezető igazgatója arról számolt be, hogy a szeptember utolsó hetében világszerte megtartott tanórához Magyarországon kétezer osztály csatlakozott, és ezzel az ország "legalább dobogós helyezést ért el".

Elmondta, ők továbbgondolták a világ legnagyobb tanóráját, és a héten meghirdették az okos iskola kupát, amely a globális célok közül a minőségi oktatáshoz való hozzáférést tűzte zászlajára. A csak Magyarországon megvalósuló program olyan díjakkal kecsegteti a jelentkező felső tagozatos osztályokat, mint egy tízmillió forint értékű, digitális eszközökkel felszerelt okostanterem vagy egy bécsi kirándulás.