Az Európai Migrációs Hálózat Magyar Nemzeti Kapcsolattartó Pontja 2015. szeptember 24-én A migráció külső dimenziója – a származási és tranzit országokkal való együttműködés címmel rendezte meg XV. Nemzeti Ülését a Belügyminisztérium épületében.

Az ülést Dr. Berta Krisztina, a Belügyminisztérium európai uniós és nemzetközi helyettes államtitkára nyitotta meg. Ezt követően a résztvevők az első panel keretében a Belügyminisztérium és a Bevándorlási és Állampolgársági Hivatal munkatársaitól hallhattak előadásokat a migráció és a mobilitás általános megközelítéséről.

Fotó: Csattos Pál

Az általános bemutatást követően, a második panelben átfogó képet kaphattak a migráció és a mobilitás kapcsolatát erősíteni kívánó, konkrét regionális projektekről hazai és nemzetközi szakemberek előadásában. Többek között bemutatták a Budapest Folyamatot (dr. Lehoczki Tímea), a Prágai Folyamatot (Dr. Töttős Ágnes), a SIPPAP projektet (Samu István), a Koszovói Projektet (dr. Borsa Csaba), az Európai Bizottság EUROMED Migration nevű projektjét (Julien Simon), illetve Erik Rehó, svéd migrációs szakértő beszámolt Svédország harmadik országokkal folytatott regionális és bilaterális kapcsolatairól a menekültügy és a migráció terén.

A harmadik panelbeszélgetés során Magdalena Majkowska-Tomkin, az IOM budapesti irodájának vezetője, valamint Dr. Özge Bilgili, a Maastrichti Egyetem kutatója tartott előadást a migráció és fejlesztéspolitika jövőbeli trendjeiről és annak lehetséges hatásairól. Végezetül az uniós viszonylaton túl, nemzetközi vizekre evezve, Dr. Tarrósy István nyújtott betekintést Afrika és Kína migrációra, migrációs trendekre gyakorolt hatásaiba.

Fotó: Csattos Pál

A tematikus nemzetközi konferencián nemcsak a magyar nemzeti migrációs hálózat tagjai (kormányzati és civil szervezetek, valamint a tudományos szektor képviselői, kutatók, oktatók) vettek részt, hanem az Európai Migrációs Hálózat belga, bolgár, ír, lett, luxemburgi, német, osztrák, svéd és szlovák nemzeti kapcsolattartó pontjai is képviseltették magukat. Mivel 2008 óta az Európai Bizottság által fenntartott Európai Migrációs Hálózat magyar nemzeti kapcsolattartási feladatkörét a Belügyminisztérium munkatársai látják el, a nemzetközi konferencián résztvevő kapcsolattartó személyek a nemzeti ülést követő napon egy belügyminisztériumi műhelybeszélgetés keretében tanácskoznak az Európai Migrációs Hálózat tevékenységének a nyilvánosság felé való közvetítéséről.

Az Európai Migrációs Hálózat Magyar Nemzeti Kapcsolattartó Pontjának tevékenységéről a http://www.emnhungary.hu/hu oldalon olvashatnak részletesebben.