Az elmúlt napokban az írott és elektronikus sajtóban több hír jelent meg arról, hogy drasztikusan csökkentik a közfoglalkoztatásban résztvevők számát. Közlemény.
A közfoglalkoztatás tervezésének és megvalósításának folyamatából, egymással összefüggő rendszereiből kiragadott egyedi adatok vizsgálata csak téves következtetések levonására alkalmas, amelyek minden valóságalapot nélkülöznek. A 2015. évi közfoglalkoztatási programok indítása a Belügyminisztérium előzetesen megtervezett ütemezése és módszertani előírásai szerint zajlik, amelyek a szakmai irányítás alatt álló szervezetek számára is ismertek. A minisztérium a 2015. évi közfoglalkoztatási programokat a lehető legmagasabb létszámú álláskereső bevonásával tervezte meg, ezért a 2014-es évhez hasonlóan a decentralizált keretösszegek több ütemben kerülnek leosztásra a megyei munkaügyi központok számára.
A költségvetési törvényben meghatározott, a tavalyi forrásoknál (231 milliárd forint) nagyobb, 270 milliárd forint mértékű 2015. évi „Start-munkaprogram” kiadási előirányzat a múlt évitől lényegesen magasabb foglalkoztatotti létszám bevonását teszi lehetővé.
A 2014. évi hatósági szerződéseken alapuló és ebben az évben indított, 2015. február 28-ig tartó programok befejezését követően újabb programok indítására kerül sor. 2015. március 1-jétől biztosítjuk a közfoglalkoztatás lehetőségét a folyamatosan induló kistérségi (járási) mintaprogramok keretében 84 075 fő, az országos közfoglalkoztatási programok által 39 983 fő, a Nemzeti Művelődési Intézet programja révén 6 100 fő, a jellemzően önkormányzati feladatellátáshoz kapcsolódó hosszabb időtartamú közfoglalkoztatás I. ütemében pedig 43 000 fő részére. A decentralizálás II. ütemét a Belügyminisztérium 2015 márciusában határozza meg, így további létszámbővítésre lesz lehetőség a hosszabb időtartamú közfoglalkoztatás keretében. 2015. április 1-jétől tehát újabb közfoglalkoztatotti létszám felvételére kerülhet sor.
A Belügyminisztérium a hosszabb időtartamú, illetve a 2015. során induló közfoglalkoztatási és közfoglalkoztatás melletti képzési programokhoz rendelt további forrásokkal biztosítja a hátrányos helyzetű álláskeresők foglalkoztatásának és képzésének lehetőségét.