Közös járőrözésbe kezdenek a teljes magyar-szlovén határszakaszon a magyar és a szlovén rendőrök, illetve folyamatos, valós idejű információval látják el egymást - közölte a belügyminiszter hétfőn, a Rédics-Hosszúfalu (Dolga vas) határátlépési pontnál.
Pintér Sándor a határ szlovén oldalán tartott megbeszélést szlovén kollégájával, Vesna Györkös Znidarral, illetve a két ország rendőri vezetőivel, majd a tárgyalásokat követően beszélt arról a újságíróknak, hogy megegyeztek a közös járőrözés elindításáról.
A magyar belügyminiszter kifejtette: megegyezésük szerint a járőrözés a teljes határszakaszra kiterjed, és folyamatosan tájékoztatják egymást, "valós idejű" információkat adnak át egymásnak a migrációs hullám kezelése érdekében.
Magyarország rendkívül nehéz helyzetben van, a horvát határ irányából az elmúlt hétvégén is közel 25 ezer illegális bevándorló lépte át a határt, és ennek megfelelően kell felkészülni a védelemre. A kormány előzetes döntése alapján, ha a nyomás ugyanilyen rendkívüli marad, illetve Ausztria és Németország nem nyit megfelelő útvonalat az illegális migránsok továbbszállítására, akkor "akár a horvát zöldhatárt is le kell zárnunk, ahogy azt Szerbia irányába is tettük" - közölte Pintér Sándor.
Mint mondta: szlovén kollégájával a hétfői tárgyalás rendkívül konstruktív volt, semmiféle olyan probléma nem merült fel, amit a későbbiekben kezelni kellene a két ország kapcsolatában. "Remélem, a mai tárgyalás eloszlatta azokat a kételyeket, amelyek a két ország rendőri együttműködése kapcsán felmerültek" - fogalmazott.
A szlovén sajtó érdeklődésére, hogy miért volt szükség a magyar-szlovén határon a drótakadály ideiglenes elhelyezésére, a belügyminiszter azt mondta: az illegális bevándorlók ellen a horvát határnál zajló küzdelem miatt "felmerült annak a lehetősége, hogy ha másfelé veszik az utat az illegális migránsok", akkor szükség lehet előzetes bejelentés után a szlovén határon is ideiglenes határvédelemre. Emlékeztetett rá, hogy a schengeni belső határon meghatározott időre és meghatározott célból lehetősége van bármely tagállamnak a határellenőrzés visszaállítására.
Egy másik kérdés kapcsán Pintér Sándor arról beszélt, hogy a horvát zöldhatár lezárásának nincs pontos időpontja, de "nagyon nagy nyomás nehezedik ránk, attól függ, hogy hogyan tudjuk kezelni ezt az illegális áradatot".
Vesna Györkös Znidar szlovén belügyminiszter kifejtette: a határon ideiglenesen felállított kerítés "nem veszélyeztette a kapcsolatokat a két ország között". Azt azonban hozzáfűzte, hogy erről a lépésről nem kaptak időben tájékoztatást, a későbbi közlések alapján viszont "pozitív irányba mozdultak el a dolgok". Hangsúlyozta, hogy mindkét országnak tiszteletben kell tartania az európai uniós jogszabályokat, illetve a schengeni határőrizet szabályait.
Kiemelte, hogy "közös problémával szembesülünk", ezért Szlovéniának is fontos, hogy időben értesüljön arról, mi történik Magyarországon a migránsok ügyében, mert a magyar események hatással lehetnek a szlovén helyzetre. Szlovénia nagyon nehéz helyzetbe kerülne, ha 10 ezer migráns jelenne meg a határain, ezért is fontos az intenzív együttműködés Magyarországgal, hogy "közös erővel próbáljuk uralni a migrációs hullámot" - jelentette ki a szlovén belügyminiszter.