Magyarország és az Európai Unió egyre komolyabb biztonsági kihívásként szembesül az illegális bevándorlással, tekintettel arra, hogy évről-évre az illegális bevándorlók áradata érkezik Európába, így hazánkba is.

Magyarország geopolitikai és gazdasági helyzetéből adódóan tranzit ország, azonban várható, hogy célországgá is válik.

Hazánk déli határszakaszán, a magyar-szerb határon az illegális bevándorlók száma jelentős mértékben emelkedett. A magyar hatóságok a 2015. évben eddig 81333 tiltott határsértőt fogtak el, közülük 80724 fő érkezett a szerb határon keresztül. A rendőrség 579 főt fogott el embercsempészés miatt.

Fotó: Botár Gergely/Miniszterelnökség

Magyarország határainak egy része az Európai Unió külső határa is, ami együtt jár a schengeni térség külső határszakasza igazgatásának feladataival, felelősségével. A határőrizet, a határellenőrzés nem csupán azoknak a schengeni tagállamoknak az érdeke, akik a határellenőrzést végzik, hanem valamennyi olyan tagállamé, amelynek belső határain megszűnt a belső ellenőrzés. Így Magyarország sem csak maga számára végzi a határok ellenőrzését, hanem a többi schengeni állam érdekében is.

A rendkívüli bevándorlási nyomás kezelésére a Kormány 2015. június 17-én határozatot hozott, amelyben elrendelte a magyar–szerb határszakaszon a zöldhatár átjárhatóságának megszüntetése érdekében egy 175 kilométer hosszúságú határőrizeti célú ideiglenes biztonsági határzár építését.

Fotó: Botár Gergely/Miniszterelnökség

Az Országgyűlés 2015. július 6-án fogadta el azt a törvényt, amely közérdekű használati jogot ad a magyar államnak, hogy azokat a határokat, amelyek nem tartoznak a schengeni egyezmény alá, rendkívüli védelem alá vegye és ideiglenes biztonsági határzárat építsen ott.

A Belügyminisztérium és a Honvédelmi Minisztérium illetékes szervei 2015. július 13-án megkezdték egy 150 méter hosszúságú mintaszakasz megépítését.

A Magyar Honvédség a kijelölt határterületen rendőri biztosítás mellett végzi az építési munkálatokat Mórahalom külterületén. A feladatban az 5. Bocskai István Lövészdandár, a 37. Rákóczi Ferenc Műszaki Ezred és a 86. Szolnok Helikopter Bázis honvédjei vesznek részt összesen 46 fővel.

Fotó: Botár Gergely/Miniszterelnökség

A helyszínbejárás után a határőrizeti célú ideiglenes biztonsági határzár építésének megkezdéséhez szükséges terepmunkálatokat – fakivágás, aljnövényzet irtás, talajmunkák, útépítés – végeztek. Ehhez lánctalpas buldózert és univerzális földmunkagépet használnak. A mintaszakaszt 4 féle műszaki tartalommal építik ki. A katonák minden olyan műszaki eszközzel és szaktudással rendelkeznek, amely a biztonsági határzár építéséhez szükséges.

A Büntetés-végrehajtás Országos Parancsnoksága biztosítja és szállítja a helyszínre a határzár alapanyagait, így a fa és fém kerítéselemeket, valamint a különböző drótanyagokat. A biztonsági határzárhoz szükséges anyagok gyártását, illetve megmunkálását fogvatartottak végzik.

Fotó: Botár Gergely/Miniszterelnökség

A mintaszakasz építménye összesen 150 méter hosszú, amelyen belül 25 méter hosszan fa, 125 méter hosszan fém oszlopokhoz rögzítik a drótkerítést. Az oszlopokat az országhatártól számított 2,5 és 10 méter közötti sávban helyezik el. A határzár védelmi rendszerének támogatására NATO-drót kerül alkalmazásra.

A határőrizeti célú ideiglenes biztonsági határzár kivitelezési munkálataiban az országos közfoglalkoztatási program keretei között lehetőség nyílik közfoglalkoztatottak bevonására.

A mintaszakasz megépítését követően a teljes ideiglenes biztonsági határzár felállítására a munkálatok azonos időben, párhuzamosan több helyszínen kezdődnek meg.