A Nemzetközi Rendőr Szövetség (International Police Association - IPA) alapító elnökének, Arthur Troop születésének 100. évfordulójára emlékeztek pénteken Budapesten; az IPA magyar szekciója által szervezett emlékünnepséget Pintér Sándor belügyminiszter nyitotta meg.
A miniszter - aki a rendszerváltást követően maga is az IPA magyar szekciójának alapítója volt - felidézte: 25 évvel ezelőtt Magyarország demokratikus rendőrsége nemzetközi kapcsolatkeresésbe fogott. Az osztrák rendőrségtől kapták ehhez a legtöbb segítséget 1989-ben, ezek voltak a kezdeti lépések, amelyek után a magyar rendőri kapcsolatok ki tudtak lépni a nemzetközi színtérre és ma már széles kapcsolati hálóval rendelkeznek.
A magyarországi IPA-szekció 1991-ben kezdett el önállóan működni, kialakultak a megyei egységek, illetve a nagyobb rendőrkapitányságokon az önálló egységek. Pintér Sándor reményét fejezte ki, hogy a fiatalok is ugyanolyan vággyal lépnek a szervezetbe, mint az alapítók, a Belügyminisztérium pedig kész támogatni és segíteni, hogy a fiatal rendőrök is részt vegyenek az egymás lehetőségeinek, technikájának megismerését is lehetővé tévő nemzetközi kapcsolatrendszerben.
Az ünnepségen - amely egy kétnapos konferencia része - 15 ország képviselteti magát, a résztvevők szombaton megkoszorúzzák Jászszentandráson az 1998 augusztusában átadott IPA-emlékhelyet, ahol a szervezet alapítójának szobra is látható.
A jelenleg mintegy 420 ezer tagot számláló, 1950 januárjától működő Nemzetközi Rendőr Szövetségnek Magyarországon csaknem 5 ezer tagja van, az IPA a világ legnagyobb rendőri szervezete. Arthur Troop munkásságát méltatva az ünnepségen Gal Sharon IPA-alelnök arra hívta fel a figyelmet: a legnagyobb rendőrségi hálózattal az alapító azt célozta, hogy létrejöjjön egy olyan szervezet, amely nemtől, fajtól, nyelvtől, vallástól függetlenül együttműködésen alapul és a kulturális kapcsolatok erősítésében is részt vesz.